Retro pazarlama uygulamalarının satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Z kuşağı üzerine bir araştırma
The impact of retro marketing practices on purchase intention: A study on generation Z
  1. Tez No: 950497
  2. Yazar: NESRİN DAMLA TEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, pazarlama literatüründe son yıllarda önem kazanan retro pazarlama kavramı ele alınmıştır. Retro pazarlama, geçmişte tüketicilerde olumlu duygular uyandıran ürün, sembol ve marka ögelerinin nostalji duygusuyla harmanlanarak günümüz pazarlama stratejileri içerisinde yeniden kullanılması olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, retro pazarlamanın teorik temelleri, tarihsel gelişimi, dünyada ve Türkiye'deki uygulama biçimleri incelenmiştir. Ayrıca, tüketicilerin retro pazarlama uygulamalarına yönelik tutumları ve bu uygulamaların satın alma niyeti üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Çalışmanın kavramsal çerçevesinde pazarlamanın tarihsel evrimi, tüketici davranışları, postmodern tüketici yaklaşımı, nostalji ve marka kimliği ilişkisi detaylı şekilde ele alınmıştır. Araştırmanın uygulama kısmında, Türkiye'deki Z kuşağı bireylerinin retro pazarlamaya ilişkin algıları ve satın alma eğilimleri nicel bir araştırma yöntemiyle değerlendirilmiştir. Anket yoluyla elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, retro pazarlamanın Z kuşağında özellikle duygusal bağ kurma, otantiklik algısı oluşturma ve marka sadakati yaratma açısından önemli etkileri olduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, markaların hedef kitleleriyle duygusal bir etkileşim kurmalarında retro unsurların etkili bir pazarlama stratejisi olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis explores the concept of retro marketing, which has gained significance in recent years within the field of marketing literature. Retro marketing is defined as the strategic re-use of products, symbols, or brand elements from the past that evoke positive emotions in consumers, presented in modern contexts through a sense of nostalgia. This study investigates the theoretical background, historical development, and practical applications of retro marketing both globally and in Turkey. Additionally, it analyzes consumer attitudes toward retro marketing and the impact of such strategies on purchase intention. The conceptual framework covers the evolution of marketing thought, consumer behavior models, postmodern consumer theory, nostalgia, and the relationship between brand identity and memory. In the empirical part of the study, a quantitative research method was employed to assess the perceptions and purchasing tendencies of Generation Z consumers in Turkey toward retro marketing practices. The data collected through surveys were analyzed using SPSS software. The findings reveal that retro marketing has significant influence on Generation Z, particularly in creating emotional connections, enhancing perceptions of authenticity, and fostering brand loyalty. Based on the results, it is concluded that retro elements can serve as an effective strategic tool for brands aiming to emotionally engage with their target audience.