Karabük-bolu arasındaki D-100 ve D-755 numaralı yolların trafik kazaları yönünden araştırılması
The Research of D-100 and D-755 number roads in the way of traffic accidents between Karabük and Bolu
- Tez No: 68136
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ill BOLU - KARABÜK ARASINDAKİ YOLLARDAN D 100' E 12,13 VE D 755' E 03, 04 KESİMLERİNDE OLAN TRAFİK KAZALARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ( Yüksek lisans tezi ) Sami ÜNAL Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Haziran 1997 ÖZ Bolu - Karabük arasındaki D100 ve D755 yollarındaki kazalar üzerine yapılan bu araştırmanın birinci bölümünde, trafiğin tanımı, tarihçesi, kazaların toplumsal boyutu, D100 ve D755 yollarının seçilmesinin nedeni ve bu yolun diğer yollarla kaza,ölü, yaralı açısından karşılaştırılmasına, ikinci bölümde incelenen yolun, kazalarda etkili faktörlerden olan, insan, yol, araç ve denetim yönünden incelenmesine, üçüncü bölümde, Karabük ilinde yapılmış bir uygulamaya (anket çalışması), dördüncü bölümde ise bu yol üzerindeki kazalar üzerine sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Bilim kodu : Anahtar kelimeler : Kaza, trafik Sayfa adedi : 116 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Özkan ÜNVER
Özet (Çeviri)
İV A RESEARCH MADE ON THE ACCIDENTS ON THE 12,13 PARTS OF ROAD BOLU - KARABÜK D 100 AND ON THE 03,04 PARTS OF D755 (M.Sc. Thesis) Sami Ünal GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 1997 ABSTRACT In the second part of this research, made on accidents between Bolu - Karabük D100 and D755 ways, definition of the traffic, history of the traffik, the social side of the accidents, the reason of choosing the ways D100 and D755, the comparision of this road from the point of the dead and the injured with those in the other ways, in the third part the search from the point of human, road, equipment and checking factors, in the fourth part a performance (a survey) made in Karabük, in the fifth part the results and offers have been put forward. Science code Key words : Accident, Traffic Page number : 116 Adviser : Prof. Dr. Özkan ÜNVER