Stem cell-like protein expression in breast cancer cell lines
Meme kanseri hücre hatlarında kök hücre protein ekspresyonu
  1. Tez No: 139315
  2. Yazar: NURETTİN İLTER SEVER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Meme kanseri hücre hatlarında kök hücre protein ekspresyonu N.İlter Sever Master Tezi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Tez yöneticisi : Prof. Dr. Mehmet Öztürk 2003, 70 sayfa Meme kanseri kadınlar arasında en yaygın ve en çok ölüme neden olan ikinci kanser türüdür. Meme kanserinin önemli bir kısmı meme kanal epiteli kökenlidir. Son on yıldaki çalışmalar vücudumuzdaki pekçok organın kendilerim yenileme ve o organa özel hücre tiplerine farklılaşabilme kapasiteleri olan kök/öncül hücrelere sahip olduklarını göstermiştir. Meme de bu organlardan biridir ve yapılan çalışmalar meme epitelinde farklılaşmış luminal epitel ve miyoepitel hücre tiplerine dönüşebilen kök/öncül hücrelerin varlığını ortaya koymuştur. Kendini yenilemek için bölünme potansiyelinin fazla olması kök/öncül hücreleri malignant dönüşüme farklılaşmış hücre tiplerine göre daha açık hale getirmektedir. Bu nedenle, meme kanserinin kök/öncül hücre kaynaklı olduğu düşünülmektedir ve yakın dönemdeki çalışmalar bu hipotezi desteklemektedir. Bu çalışmada, meme kanseri hücre hatlarında kök/öncül hücre protein ekspresyonu gösterilmiştir. Meme kanseri hücre hatları immünofloresan ve Western blotting metodlan kullanılarak meme epiteli farklılaşma statüsünü belirleyici proteinlerin ekspresyonuna göre sınıflandırılmıştır. Ayrıca, GI- 101 hücre hattının tek hücre klonlaması yapılmış ve tek bir hücrenin birden fazla hücre tipine dönüşebildiği gösterilmiştir ve bu çalışma meme kanseri hücre hatlarında kök/öncül hücre protein ekspresyonunun var olduğu hipotezim desteklemektedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Stem cell-like protein expression in breast cancer cell lines N.İlter Sever M.Sc. in Molecular Biology and Genetics Supervisor: Prof. Dr. Mehmet Öztürk 2003, 70 pages Breast cancer is the most common type of cancer and the second leading cause of cancer deaths among women. Most of breast carcinoma arises from the breast ductal epithelium. Recent studies in the past decade have displayed that many organs in our body possess organ-specific stem cells which have the capacity of self-renewal and differentiation toward specialized cell types which are specific for that organ. Breast is also one of these organs and breast epithelium contains stem/progenitor cells which give rise to two types of differentiated breast epithelial cell types: luminal epithelial and myoepithelial. Due to their property of division-competence for self- renewal, stem cells are more prone to malignant transformation than more differentiated cell types. Therefore, it is considered that breast cancer may have arisen from a stem/progenitor cell found in mammary epithelium and recent studies support this hypothesis. In the study described in this thesis, breast cancer cell lines have been demonstrated to display stem/progenitor cell-like protein expression. Breast cancer cell lines have been characterized according to their marker protein expression related to the differentiation status of the mammary epithelial cell type by using immunofluorescence and Western blotting techniques. Also, single cell- cloning of GI-101 cell line has been performed. It has been demonstrated that a single cell could give rise to different cell populations, further supporting the hypothesis that breast cancer cell lines display stem/progenitor cell-like protein expression. n