Refah rejimleri açısından Türkiye'de refah devletinin dönüşümü: Neoliberalizm ve sosyal politikalar
Welfare regime in terms of transformation of the welfare state in Turkey: Neoliberalism and social policies
- Tez No: 681375
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Refah devleti uygulamaları ülkeleri göre farklılık göstermekle birlikte ortak ya da birbirine yakın uygulamalar ve karakteristik özellikler itibariyle ülkelerin gruplanabilmesi refah rejimlerinin oluşturulmasına olanak sağlamaktadır. Türkiye'nin refah rejimi özellikleri itibariyle muhtelif rejimlere ait özellikleri kapsadığı ve eklektik pir yapıya sahip olduğu görülmektedir. Klientalist uygulamalar, kayıt dışılık, ailenin rolü unsurlar refah hizmetlerinin etkinliğini engellemektedir. Bu yüzden genel kabul Güney Akdeniz rejimine girdiği yönündedir. 2000'li yıllardan itibaren dünyada küreselleşmenin de etkisiyle neoliberal politikaların daha net uygulanır hale gelmesi ve aynı zamanda AB, DB, ILO gibi kuruluşların da etkisi Türkiye'nin refah politikalarını da değişime uğratmıştır. Neoliberal politikaların sonuç olarak getirmiş olduğu piyasalaşma eğilimi Türkiye'nin refah politikalarında görülmektedir. Eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, barınma gibi hizmetler devlet/piyasa aktörleri tarafından sağlanmaktayken, istatistikî bilgiler ışığında hizmetlerin piyasalaşma eğilimine girdiği başka bir deyişle piyasanın rolünün arttığı gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Welfare state services differ according to countries within common or similiar services and charecteristic features which supply grouping countries therefore it allows to evulate welfare regimes. The features of Turkey's welfare regime consists of different welfare regime features therefore it seems that the structure is eclectic form. Clientalist services, shadow employment, role of family components which avoids the welfare services to be efficent. Therefore general agreement is that Turkey is part of Southesteran European regime. After 2000's with the impact of globalization, neoliberal policies have become more dominant around the world and also instutitions like EU, WB, ILO has surplused the transformation of Turkey welfare policies. As a consequence of neoliberal policies, marketisation trend is also seen in the welfare services of Turkey. Education, health, social security, hosuing services are supplied by state and also market actors, in the light of statistical informations the service trends is seem that marketisation increase in other words, markets take wider role.