Futbolcularda fonksiyonel hareket analizinin incelenmesi ve bazı fiziksel uygunluk parametreleri ile ilişkilendirilmesi
Examination of functional movement screen in soccer players and their association with some physical fitness parameters
- Tez No: 714867
 - Danışmanlar: DOÇ. BURCU ERTAŞ DÖLEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı futbolda fonksiyonel hareket analizinin incelenmesi ve futbolda önemli parametreler olan denge, esneklik ve sıçrama performansları ile ilişkilisin incelenmesidir. Araştırmaya 42 (yaş 17,8 ± 0,9 yıl; boy 180 ± 1,0 cm; vücut ağırlığı; 71,5 ± 6,6 kg) gönüllü erkek profesyonel futbolcu katılmıştır. Fonksiyonel hareket analizi (FHA) ölçümleri FHA test kiti ile, dinamik denge ölçümleri Y Denge Testi ile, esneklik ölçümleri otur uzan testi ile, dikey sıçrama ölçümleri ise sıçrama matı kullanılarak Countermovement Jump sıçrama protokolü ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate functional movement screen in football and to examine the relationship between balance, flexibility and jump performances. 42 volunteer male elite soccer players (age 17.8 ± 0.9 year; height:180 ± 1.0 cm; weight: 71.5 ± 6.6) are paticipated in this study. Functional movement screen, dynamic balance performance, flexibility measurements and vertical jump length were determined to Functional Movement Screen Test Kit, Y Balance Test, Sit and Reach Test and Countermovement Jump technique respectively.