G20 ülkeleri için finansal baskının ölçülmesi ve finansal baskı yayılım etkisinin incelenmesi
Measuring financial stress and investigating financial stress spillover effect for G20 countries
  1. Tez No: 681404
  2. Yazar: HANDE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH İSMAİL ÇEVİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmanın amacı, küresel ekonomi açısından büyük önem taşıyan G-20 ülkeleri için finansal baskı endeksinin oluşturmak ve söz konusu piyasalar arasındaki finansal baskı aktarımını incelemektir. Bu kapsamda bu çalışma G-20 ekonomilerinin dış finansal baskı şoklarına karşı kırılganlığını ve istikrar yapısını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Her bir ülke için finansal baskı endeksi beş alt piyasa göstergesi (para, tahvil, hisse senedi, döviz kuru ve bankacılık sektörü) dikkate alınarak hesaplanmıştır. Buna göre hesaplanan finansal baskı endekslerinin resesyon dönemlerini yakalamada yeterli olup olmadığı tarihsel perspektifte değerlendirilmiştir. Daha sonra, ülkeler arasındaki entegrasyonun varlığı dikkate alınarak, Diebold ve Yılmaz (2012) tarafından önerilen dinamik bağlantılılık analizi kullanılarak ülkeler arasındaki finansal baskı aktarım ilişkisi 2006-2020 dönemi için incelenmiştir. Buna göre, söz konusu ülkelerde finansal baskının kriz dönemlerinde arttığı belirlenmiştir. Ampirik sonuçlar finansal kriz dönemlerinde finansal stres aktaran ve alan ülkeleri ortaya koymaktadır. Net yönlü yayılma analizi sonuçlarına göre, finansal baskı alıcısı olarak söz konusu ülkeler arasında Endonezya ilk sırada yer alırken, Japonya son sırada yer almaktadır. Öte yandan, finansal stres vericisi olarak söz konusu ülkeler arasında İngiltere ilk sırada yer alırken, Arjantin son sırada yer alıyor. Son olarak, net yayılma analizi sonuçları, finansal baskıyı diğer ülkelere ileten en önemli ülkeler olarak İngiltere, ABD ve Fransa'yı öne çıkarırken, Arjantin, Türkiye ve Endonezya'yı en önemli finansal stres alıcısı olan ülkeler olarak belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to calculate a financial stress index for the G-20 countries, which are of great importance for the global economy, and to examine the transmission of financial stress between the countries in question. In this context, the study aims to reveal the vulnerability and stability of G-20 economies against external financial stress shocks. The financial stress index for each country is calculated by considering five sub-market indicators (monetary, bond, stock exchange, foreign exchange, and banking sector). Accordingly, whether the financial stress indices are sufficient to track recessions has been evaluated from a historical perspective. Then, by considering the integration among countries, the financial stress transmission relationship between the countries is examined between 2006 and 2020 by using the dynamic connectedness analysis suggested by Diebold and Yilmaz (2012). Accordingly, it is determined that the financial stress in these countries increased during the crisis periods. Empirical results show the financial stress transmitter and receiver countries during financial crisis periods. According to the net directional spillover analysis results, as financial stress receiver, while Indonesia ranks first among the countries in question, Japan ranks last. On the other hand, as financial stress transmitter, while the UK ranks first among the countries in question, Argentina ranks last. Finally, while the net spillover analysis results highlight the UK, the US, and France as the most important countries that transmit financial stress to the rest of the countries, Argentina, Turkey and Indonesia are determined the countries that most important financial stress receiver.