Vernacular cosmopolitanism in postmillennial British fiction
Milenyum sonrası İngiliz romanında yöresel kozmopolitlik
  1. Tez No: 681411
  2. Yazar: ELİF TOPRAK SAKIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KORKUT NAYKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Yeni yüzyılın gelişiyle birlikte, kolektif sorunlarıyla dünyayı bir bütün olarak ele almak, sosyal, kültürel ve edebi çalışmalar için daha önemli hale gelmiştir. Yirmi birinci yüzyılın ilk yirmi yılı, kozmopolitlik kavramının yeniden ilgi odağı olmasına ve özellikle 2008 yılının küresel finansal krizinden itibaren giderek dönüşüme uğramasına tanıklık etmiştir. Bu bakış açısından yola çıkarak bu tez, milenyum sonrası kozmopolit romanın, kozmopolitliğin tanımındaki bu evrimsel değişimleri yansıtabildiğini ileri sürerek kozmopolit romanı ve onun özelliklerini tanımlamayı amaçlar. Kozmopolit düşüncenin evrenselliğe dayanan ideallerinden ayrılacak olan bu çalışma, yöresel kozmopolitlik terimi altında yer alabilen, kavramın belirli ve yerel anlamlarını benimsemektedir. Milenyum sonrası İngiliz yazınının tematik ve estetik yönlerini sergileyebilmede geçerli bir terim olduğunu kanıtlamak için bu çalışma kapsamında yöresel kozmopolitlik ayrıntılı olarak incelenecektir. Yalnızca İngilizce dilinde üretilen edebiyat alanındaki değil farklı disiplinlerdeki çağdaş kozmopolitlik kuramlarından da yola çıkan bu çalışmada, kozmopolit romanın nasıl okunması gerektiğiyle ilgili yeni bakış açıları sunulmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, roman incelemelerinde kullanılabilecek bir takım tanım ve araçlar ile birlikte kuramsal bir çerçeve yaratılmıştır. Bu çerçeveye başvurarak ise, bu tezde, kozmopolit olarak adlandırılabilecek üç milenyum sonrası İngiliz romanı incelenmektedir: Ian McEwan'dan Cumartesi (2005), Zadie Smith'den NW (2012) ve Salman Rushdie'den Altın Ev (2017). Bu romanların herbiri evrenselcilikten partikülarizme geçişi kendi yöresel kozmopolitlik anlayışıyla görünür hale getirmeyi başarır.
Özet (Çeviri)
Handling the world as a whole with its collective problems has become a matter of considerable concern for social, cultural and literary studies with the turn of the millennium. The first two decades of the twenty-first century have witnessed a renewal of attention to cosmopolitanism and its gradual transformation, especially since the global financial crisis of 2008. It is from this vantage point that this dissertation looks at British cosmopolitan fiction and its features, arguing that postmillennial cosmopolitan fiction is able to reflect these evolutionary changes in the definition of cosmopolitanism. Departing from universalist ideals of cosmopolitan thought, this thesis adopts particularist or local senses of the concept, which can be subsumed under the term vernacular cosmopolitanism, which is elaborated within the scope of this study so as to demonstrate its validity as a term that is able to display postmillennial British fiction's thematic and aesthetic aspects. With a view to contemporary theories of cosmopolitanism not only in the field of Anglophone literature but also in other disciplines, this study suggests new perspectives on how to read cosmopolitan fiction and, to this end, creates a theoretical framework with a number of definitions and tools that can be employed analytically. This thesis also examines, with recourse to this framework, three postmillennial British novels that can well-deservedly be categorized as cosmopolitan: Ian McEwan's Saturday (2005), Zadie Smith's NW (2012) and Salman Rushdie's The Golden House (2017), which make visible the transition from universalism to particularism through their versions of vernacular cosmopolitanism.