Farklı estetik kompozit rezinlerin renk stabilitesi ve su emilimlerinin incelenmesi
Investigation of color stability and water absorption of different esthetic composite resins
- Tez No: 681419
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF PINAR BAKIR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amaç, anterior bölgede kullanılan kompozit rezinleri, zaman içinde uğradıkları renk değişimi ve su emilimi açısından karşılaştırarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 9 farklı estetik kopmozit Estelite Asteria, (Tokuyama, Japonya), Beautifil II (Shofu, ABD), Charisma Diamond (Kulzer, Avusturalya), Clearfil Majesty Esthetic (Kuraray, Japonya), Essentia (GC, Almanya), Filtek Ultimate (3M, Almanya), Ceram X Duo (Dentsply, ABD), Tetric Evo Ceram (Ivoclar Vivadent, Lihtenştayn), Aura (SDI, Avustralya) kullanıldı. Her materyalden 40, toplam 360 örnek hazırlandı. İki mm derinliğinde 10 mm çapında teflon kalıplara kompozit rezinler yerleştirildi ve LED ışık kaynağı (Guilin Med. Ins., Çin) kullanılarak üretici firmanın önerileri doğrultusunda polimerize edildi. Bitirme (Soflex, 3M, Almanya) ve cila (Kompozit Cila Lastiği, Tayvan) işlemlerinin ardından her materyal 4 gruba ayrıldı. Renk stabilitesi için ilk renk ölçümleri VITA Easyshade V (VITA Zahnfabrik, Almanya) kullanılarak yapıldı. Ardından her materyalden 10 örnek içerecek şekilde gruplandırılan materyaller; çay, kahve ve distile suya daldırıldı. Su emilimi için, her materyalden 10 adet örneğin ağırlığı hassas terazi ile ölçüldü. Tüm örneklerin renk ve ağırlık ölçümleri 1 gün, 1 hafta, 1 ay ve 6 ay sonunda tekrarlandı. İstatistiksel yöntem olarak Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the composite resins used in the anterior region in terms of color change and water absorption over time. Materials and Methods: In our study, 9 different aesthetic composites Estelite Asteria (Tokuyama, Japan), Beautifil II (Shofu, USA), Charisma Diamond (Kulzer, Australia), Clearfil Majesty Esthetic (Kuraray, Japan), Essentia (GC, Germany), Filtek Ultimate (3M, Germany), Ceram X Duo (Dentsply, USA), Tetric Evo Ceram (Ivoclar Vivadent, Liechtenstein), Aura (SDI, Australia) were used. Forty samples of each material, a total of 360 samples were prepared. Composite resins were placed in Teflon molds with a depth of 2 mm and a diameter of 10 mm and polymerized using a LED light source (Guilin Med. Ins., China) in accordance with the manufacturer's recommendations. After finishing (Soflex, 3M, Germany) and polishing (Composite Polishing Rubber, Taiwan), each material was divided into 4 groups. Initial color measurements for color stability were made using VITA Easyshade V (VITA Zahnfabrik, Germany). Then the materials were grouped to include 10 samples from each material; dipped in tea, coffee and distilled water. For water absorption, the weight of 10 samples of each material was measured with a precision balance. Color and weight measurements of all samples were repeated at the end of 1 day, 1 week, 1 month and 6 months. Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were used as statistical methods.