Autoad ortamında eğilmeli kirişlerin hesaplanmaları ve çizimleri
Calculations and drawings of bending beams in autocad environment
  1. Tez No: 68143
  2. Yazar: TELAT TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
AUTOCAD ORTAMINDA EĞİLMELİ KİRİŞLERİN HESAPLAMALARI VE ÇİZİMLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Telat TÜRKYILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1997 ÖZET Bu çalışma ile eğilmeli kirişlerde kritik kiriş kesit boyutlarının belirlenmesi ce çizilmesi Autocad ortamında otomatik olarak yapılabilmektedir. Bu amaçla Autolisp programlama dilinden yararlanılarak iki eğilmeli kirişler üzerinde, yerleri ve değerleri değişken kuvvet ve yayılı yükler, destekler ve kesitler ekrana çizdirilmektedir. Bu kirişlerde kesme kuvveti ve eğilme momenti diyagramları ile moment diyagramlarının çizdirilmesi otomatik olarak gerçekleştirilebilmektedir. Elde edilen maksimum moment değeri ve tercih edilen malzeme cinsine göre, kritik kiriş kesiti ile ilgili boyutlar tespit edilebilmektedir. Kiriş kesiti tayininde yapılacak herhangi bir değişiklik durumunda yeni değerler kısa zamanda hesaplanabilmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa adedi Tez Yöneticisi 5000015 Kiriş, Autolisp, Autocad 67 Doç. Dr. Mahmut GÜLESİN
Özet (Çeviri)
CALCULATIONS AND DRAWINGS OF BENDING BEAMS IN AUTOCAD ENVIRONMENT Telat TÜRKYILMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 1997 ABSTRACT In this work, the determination of critical beam section dimensions of bending beams and necessary drawings can be performed automatically in the AutoCAD environment. Through the use of Autolisp language, forces and loads whose location and values are variable, supports and sections can be drawn on the beam. The diagrams of cutting forces and bending momentum can be obtained automatically, critical beam section and related dimensions are determined according to the maximum momentum value and the material selected. When one of beam section parameters is changed, new values can be calculated in a short period of time. Science Code Keyword Number of Pages Supervisor 5000015 Beam, Autolisp, Autocad 67 Assoc. Prof. Mahmut GÜLESİN