Havayolu taşımacılığında kârlılığı etkileyen faktörler üzerine ampirik bir araştırma
An empirical research on the factors affecting profitability in airline transportation
- Tez No: 681468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KÖSE, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel havayolu işletmelerinin iç ve dış çevre unsurlarının kârlılığa olan etkisini analiz ederek ortaya çıkarmaktır. Çalışmaya dâhil edilen işletmeler kendi ülkelerinin bayrak taşıyıcı firması veya ait olduğu ülkenin en büyük havayolu işletmeleri arasından seçilmiştir. Toplamda çalışmaya dünyanın farklı bölgelerinde faaliyet gösteren 17 havayolu işletmesi dâhil edilmiştir. Havayolu işletmelerinin kârlılığını etkileyen içsel faktörler olarak yolcu doluluk oranı, taşınan kargo ton km ve uçulan nokta sayısı tercih edilmiştir. Kârlılığı etkileyen dış çevre faktörlerinden GSYİH, petrol fiyatları ve döviz kuru rakamları açıklayıcı değişken olarak kullanılmıştır. Literatürde daha önce kullanılan değişkenlerin derlenerek bir arada kullanıldığı çalışmada tüm veriler 2003-2019 yıllarına aittir. Havayolu işletmelerinin kârlılığını etkileyen faktörler panel veri analiz yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen ampirik sonuçların literatüre ve sektöre önemli katkılar sağlayacağı değerlendirilmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effects of internal and external environmental factors of traditional airline companies on profitability. The companies included in the study were selected from among the flag carrier companies of their own countries or the largest airline companies of the country they belong to. In total, 17 airline companies in different parts of the world were included in the study. Passenger load factor, cargo ton km and number of destinations were chosen as internal factors affecting the profitability of airlines. GDP, oil prices and exchange rates, which are external factors affecting profitability, are used as explanatory variables. In the study, in which the variables previously used in the literature were compiled and used together, all data belong to the years 2003-2019. The factors affecting the profitability of airline companies were examined by panel data analysis method. It is considered that the empirical results obtained will make significant contributions to the literature and the sector.