Otantik problem odaklı proje tabanlı öğrenmede üstün yetenekli öğrencilerin motivasyonu
Motivation of highly talented students in authentic problem-oriented project-based learning
- Tez No: 681473
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ŞENDAĞ, DOÇ. DR. NURAY GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada üstün yetenekli öğrencilerin otantik problem odaklı proje tabanlı öğrenme faaliyetlerinde motivasyonlarını ilişkilendirdikleri faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Akdeniz bölgesinde bulunan bir Bilim ve Sanat Merkezinde 2019-2020 eğitim-öğretim yılında aktif öğrenci pozisyonunda ve proje geliştirme deneyimi olan 7 ve 8. Sınıf seviyesindeki öğrenciler arasından, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçlı ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilen 6 üstün yetenekli öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda öğrencilerin gerçekleştirecekleri proje çalışmalarına konu olacak otantik problemler araştırmacı tarafından belirlenmiş ve uzman görüşü alınarak çalışmada kullanılmaya hazır hale getirilmiştir. Otantik problemler bağlamında planlanan proje tabanlı öğrenme faaliyetleri 10 haftalık bir süre içerisinde gerçekleştirilmiş, araştırma süresince veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ve saha notları formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri ile çözümlenmiş, elde edilen kodlar ve temalar alt araştırma soruları altında gruplandırılmış, incelenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar üstün yetenekli öğrencilerin proje çalışmalarına, yakın çevreden kendilerini de doğrudan etkileyen özgün nitelikteki gerçek yaşam problemleri ile başlamalarının ve proje konusunun seçilmesinde söz sahibi olmalarının projeye başlama motivasyonlarına olumlu katkılar sağladığını göstermiştir. Ayrıca birbirini yakından tanıyan ve anlayan, grup içi iletişimi kuvvetli olan, heterojen ilgi alanlarına sahip bireylerden çalışma grupları oluşturulmasının, grup çalışmalarında ilgi alanlarına uygun ve kendilerini başarıya ulaştırabilecek görev ve sorumluluklar almalarının, kaygılardan uzaklaşmak ve bilişsel çıraklık yaşamak adına proje çalışmalarına saha uzmanlarından mentör atanmasının, projelerin gerçek alıcı kitleye hazırlanmasının ve sunulmasının, geliştirdikleri ürünlerin değerlendirme sürecindeki yerlerini görmelerinin proje geliştirme sürecinde ki motivasyonlarının sürdürülmesine katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the factors that gifted students associate their motivation in authentic problem-focused project-based learning activities. Case study, one of the qualitative research method designs, was used in the research. The study group of the research consisted of 6 gifted students selected by the purposeful criterion sampling method, one of the non-random sampling methods, among the 7th and 8th grade students who are active students and have project development experience in a Science and Art Center in the Mediterranean region in the 2019-2020 academic year. forms. In line with the aims of the research, the authentic problems that will be the subject of the students' project studies were determined by the researcher and made ready to be used in the study by taking expert opinion. Project-based learning activities planned in the context of authentic problems were carried out over a period of 10 weeks, and data were collected using semi-structured interview form and field notes form during the research. The data obtained from the research were analyzed by content analysis and descriptive analysis methods, the codes and themes obtained were grouped, analyzed and interpreted under sub-research questions. The results obtained from the research showed that gifted students' starting their project studies with authentic real-life problems that directly affect them from the immediate environment and having a say in the selection of the project topic contributed positively to their motivation to start the project. In addition, working groups are formed from individuals who know and understand each other closely, have strong intra-group communication, and have heterogeneous interests, take duties and responsibilities in group work that are suitable for their interests and can lead them to success, and appoint mentors from field experts to project work in order to get away from worries and experience cognitive apprenticeship, It has been concluded that the preparation and presentation of the projects to the real buyers and seeing the place of the products they developed in the evaluation process contribute to the maintenance of their motivation in the project development process.