Suriyeli sığınmacıların kente entegrasyonunda kamu kurumları ve STK'ların rolü: Adıyaman örneği
The role of public institutions and ngos in the urban integration of Syrian refugees: The case of Adiyaman
  1. Tez No: 681472
  2. Yazar: ERKAN BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Suriye iç savaşının patlak verdiği 2011 yılından bu yana Türkiye, sınır kapılarını açarak, Suriyeli sığınmacıları kabul etmek suretiyle insani bir duruşu tercih etmiştir. Ancak bu durum beraberinde bir dizi problem getirmiştir. Ülkeye gelen Suriyeli sığınmacılar başlarda kriz merkezlerinde, çadır ya da konteyner kentlerde tutulmuş, zaman içerisinde başta sınır kentleri ve metropoller olmak üzere ülkenin dört bir yanındaki kentsel alanlara dağılmışlardır. Yaşamlarını idame ettirmek üzere kentsel alanlara yerleşen bu insanların çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması, olası risklerin yönetilmesi, toplumsal yaşama katılmaları önemli bir problemdir. Başta merkezi yönetim olmak üzere kamu yönetimi içerisinde yer alan çeşitli kurum ve kuruluşlar Suriyeli sığınmacıların kente ve topluma entegrasyonunu sağlayarak bu krizin etkilerini azaltmak için çeşitli tedbirler almış, çeşitli stratejiler izlemiştir. Bu çalışmada Suriyeli sığınmacıların kente entegrasyonunda kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının rolü Adıyaman ili örneğinde araştırılmıştır. Araştırmada, sığınmacıların kentsel uyumu amacıyla uygulanan politikalar ve geliştirilen stratejiler ortaya konmuş, bu konuda kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin ağırlığı tespit edilmiş, Adıyaman özelinde bu konuda inisiyatif alan STK'lar belirlenerek, yaptıkları çalışmalar ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Adıyaman'da bulunan Suriyelilerin yaşadıkları sorunların tespiti için Suriyeliler ile mülakatlar gerçekleştirilmiş, ortaya çıkan sorunlara kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının ürettikleri çözümler yine mülakatlar ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar teorik çerçevede değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since 2011, when the Syrian civil war broke out, Turkey has preferred a humanitarian stance by opening its border gates and accepting Syrian refugees. However, this situation brought with it a number of problems. The Syrian refugees who came to the country were initially kept in crisis centers, tents or container cities, and in time they dispersed to urban areas all over the country, especially border cities and metropolises. It is an important problem to meet the various needs of these people, who have settled in urban areas to continue their lives, to manage possible risks and to participate in social life. Various institutions and organizations within the public administration, especially the central government, have taken various measures and followed various strategies to reduce the effects of this crisis by ensuring the integration of Syrian refugees into the city and society. In this study, the role of public institutions and non-governmental organizations in the integration of Syrian refugees to the city was investigated in the case of Adıyaman province. In the research, the policies implemented and the strategies developed for the urban integration of the Syrian refugees were revealed, the role of public institutions and non-governmental organizations in this regard was determined, the NGOs that took the initiative in this regard in Adıyaman were determined, and their studies and results were evaluated. Qualitative research methods were used in the study. Interviews were conducted with Syrians in order to determine the problems experienced by Syrians in Adıyaman. The solutions produced by public institutions and non-governmental organizations to the problems experienced were tried to be determined through interviews. The results were evaluated in the theoretical framework.