Teknik ve endüstri meslek liseleri döner sermaye işletmelerinde stoksuz üretim sistemlerinin uygulanabilirliği ve etkinliği
The applicability and effectiveness of just in time (JIT) systems in technical and industrial high school circulating capitals
- Tez No: 68148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN COŞKUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİ DÖNER SERMAYE İŞLETMELERİNDE STOKSUZ ÜRETİM SİSTEMLERİNİN UYGULANABİLİRLİĞİ VE ETKİNLİĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Lütfü KÜÇÜKİNANÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1997 ÖZET Ülkemiz sanayi sektörünün bir parçası olan Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri Döner Sermaye İşletmelerinde stoksuz üretim sisteminin uygulanabilirliği ve etkinliği araştırılmıştır. İşletmelerde üretim sistemi ile ilgili kavram, tanımlamalar ve tasarımlar hakkında bilgi verilmiştir. Stoksuz üretim (JIT) kavramını analiz ederek ortaya çıkışı, sorunları, yöntemleri ve unsurları belirlenmiştir. Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri Döner Sermaye işletmeleri kanun ve yönetmelikler incelenmiş, stoksuz üretim sisteminin uygulanabilirliği için yönetim ve çalışanların bilinç düzeyi ve eğitim çalışmaları belirlenmiştir. Stoksuz üretim sistemi unsurlarına okul döner sermaye işletmelerinin uyumu araştırılmıştır. Araştırma sonucuna göre Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri döner sermaye işletmelerinin büyük bir çoğunluğu aksaklıklar giderildikten ve ön hazırlıklar yapıldıktan sonra geçilebileceği belirlenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6261301 Stoksuz Üretim 138 Yrd. Doç. Dr. Süleyman COŞKUNER
Özet (Çeviri)
(M.Sc.Thesis) Lütfü KÜÇÜKİNANÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OUF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1997 ABSTRACT In this research, the applicability and effectiveness of JIT (Just In Time) system in Technical and Industrial High School circulationg capitals, which are ona part of our industrial sector, is tried to be examined concepts and definitions about the production system in these circular capitals are given. By analyzing JIT (Just In Time), how this concept arises, its difficulties and methods are explained. Regulations of these circulationg capitals are examined, education of managers and workers that's required for the applicabilty of this system is tried to be explained. It is also examined whether JIT is accodomodate to the school's circulationg capitals or not. According to the research results, it will be easy to apply this system in circulationg capitals if some disorders are removed and enough preperations are done. Science code Key Words Page number Adviser 6261301 Just In Time 138 Assist. Prof. Dr. Süleyman COŞKUNER