Yoğun bakımdaki tip 1-2 solunum yetmezliği tanılı hastaların arter kan gazlarının kantitatif steward metodu kullanılarak değerlendirilmesi ve karşılaştırılması, tedavi rejiminin belirlenmesi
Evaluation and comparison of blood gases of type 1-2 patients with respiratory failure in intensive care by using quantitative steward method to determine the treatment
- Tez No: 681521
- Danışmanlar: UZMAN YUSUF TUĞRUL ŞİPİT, UZMAN MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Arteriyel kan gazları, hastaların metabolik ve respiratuvar durumları hakkında güvenilir bilgi veren tetkiklerdir. Geleneksel metotlarda arteriyel kan gazları plazmadaki bikarbonat konsantrasyonu ve anyon açığı hesap edilerek değerlendirilir. Yoğun bakım ünitesi hastalarında neredeyse her zaman protein ve elektrolit bozuklukları olduğundan, elektrolit ve proteini ihmal eden geleneksel yöntem yerine farklı bir metot öne sürülmüştür. Bu yöntem Stewart tarafından tarif edilen, Figge ve arkadaşları tarafından modifiye edilen matematiksel modeldir. Patofizyolojisine göre hipoksemik (tip 1), hiperkapnik (tip 2), periperatif (tip 3), şoktaki hastalarda hipoperfüzyona bağlı solunum yetmezliği (tip 4) olarak 4 tip solunum yetmezliği tanımlanmıştır. Çalışmamızda tip 1 ve tip 2 solunum yetmezliği olan yoğun bakım hastalarının asit baz bozukluklarının Stewart metoduyla değerlendirerek geleneksel yöntemle karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara 2. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Göğüs hastalıkları Yoğun bakımda Ocak 2019-Ağustos 2019 tarihleri arasında yatılarak tedavi edilen 106 Tip 1-2 Solunum Yetmezliği tanılı hasta araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan hastaların serum BUN, kreatinin, glukoz, sodyum, klor, potasyum, magnezyum, albümin değerleriyle birlikte hastanemizde arteriyel kan gazı örneğinde çalışılan pH, pCO2, pO2, HCO3, baz açığı ve laktat değerleri tespit edilip Stewart metoduna göre değerlendirilmiştir. Çalışmamızda veriler IBM SPSS Statistics 22.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler olarak birim sayısı(n), yüzde(%), ortalama±standart sapma(x±ss), Median değerleri olarak erilmiştir. Sayısal değişkenlere ait verilerin normal dağılımı Shapiro Wilk, normallik testi ve Q-Q grafikleri ile değerlendirilmiştir. Grupların karşılaştırılmasında Mann-Whitney U ve Kruskall Wallis analizi uygulanmıştır. İki Sayısal değer arası ilişkinin saptanmasında Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Arterial blood gases are tests that provide reliable information about the metabolic and respiratory conditions of the patients. In traditional method, arterial blood gases are evaluated by calculating the bicarbonate concentration and anion gap in the plasma. Intensive care unit patients usually have protein and electrolyte disorders, a different method has been proposed instead of the traditional method that neglects electrolyte and protein. This method is the mathematical model defined by Stewart and modified by Figge et al. According to the pathophysiology there are 4 types of respiratory failure are defined as hypoxemic (type 1), hypercapnic (type 2), perioperative (type 3), respiratory failure due to hypoperfusion (type 4) in patients in shock. In our study, acid-base disorders of intensive care patients with type 1 and type 2 respiratory failure are evaluated with the Stewart method and compared with the traditional method. Materials and Methods: Our study was conducted by T.C. Ministry of Health Ankara 2nd Region Public Hospitals Union Health Sciences University Ankara Atatürk Respiratory Diseases and Thoracic Surgery Health Practice and Research Center Chest Diseases 106 patients diagnosed with Type 1-2 Respiratory Failure who were hospitalized in intensive care between January 2019 and August 2019 were included in the study. Serum BUN, creatinine, glucose, sodium, chlorine, potassium, magnesium, albumin values of the patients participating in the study, together with the pH, pCO2, pO2, HCO3, base deficit and lactate values studied in the arterial blood gas sample in our hospital were determined and evaluated according to the Stewart method. In the study data were evaluated in IBM SPSS Statistics 22.0 statistics package program. As descriptive statistics, the number of units (n), percentage (%), mean ± standard deviation (x ± sd), Median values were obtained. The normal distribution of data for numerical variables was evaluated by Shapiro Wilk, normality test and Q-Q graphics. Mann-Whitney U and Kruskall Wallis analysis were used to compare the groups. Spearman correlation analysis was used to determine the relationship between two numerical values.