Müzik öğretmeni adaylarının piyano performansı öz yeterlikleri ile bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between self-efficacy in piano performance and cognitive flexibility levels of pre-service music teachers
  1. Tez No: 681529
  2. Yazar: BÜŞRA AKMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN ÇORAKLI KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmeni adaylarının piyano performansı öz yeterlikleri ile bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırma ayrıca yukarıdaki değişkenlerin çeşitli demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini belirleme amacı da taşımaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline uygun olan bu araştırmanın örneklemini, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 75'i kız 49'u erkek olmak üzere toplam 124 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerini toplamak amacıyla, müzik öğretmeni adaylarına piyano öz yeterlik ölçeği, bilişsel esneklik envanteri ve kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Verileri analiz etmek için, Pearson korelasyon katsayısı, bağımsız örneklemler için t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Scheffe yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar, müzik öğretmeni adaylarının piyano performansı öz yeterlikleri ile bilişsel esneklik düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca, piyano performansı öz yeterliğinde, cinsiyete göre, sınıf düzeyine göre ve çalışma saatine göre anlamlı farklılık saptanırken, doğum yılına, evde piyano olma durumuna göre, her gün piyano çalışma durumuna göre ve ailede müzisyen olma durumuna göre anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Son olarak, müzik öğretmeni adaylarının bilişsel esneklik düzeylerinin, çalışma saatlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanırken; cinsiyete göre, doğum yılına göre, evde piyano olma durumuna göre, her gün piyano çalışma durumuna göre ve ailede müzisyen olma durumuna göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between self-efficacy in piano performance and cognitive flexibility levels of pre-service music teachers. The research also aims to determine whether the above variables differ according to various demographic characteristics. The sample of this research, which is realized with the relational survey model among the quantitative research methods, consists of 124 students, 75 of whom are girls and 49 of which are boys, who study at Bolu Abant Izzet Baysal University Faculty of Education, Department of Music Education. In order to collect the data of the study, Self-efficacy Scale of Piano Performance, Cognitive Flexibility Inventory and a demographic information questionnaire were applied to pre-service music teachers. To analyze the data, Pearson correlation coefficient, t test for independent samples, one-way analysis of variance (ANOVA) and Scheffe method were used. The results revealed that there was a moderately positive and significant relationship between pre-service music teachers' self-efficacy in piano performance and cognitive flexibility levels. In addition, while there was a significant difference in piano performance self-efficacy according to gender, class level and working hours, there was no significant difference according to the year of birth, the status of having the piano at home, the status of daily piano practice and the status of being a musician in the family. Finally, it was determined that the cognitive flexibility levels of the pre-service music teachers revealed a significant difference according to the working hours while it was also determined that there was no significant difference according to gender, year of birth, status of having a piano at home, working piano every day and being a musician in the family.