Vehbe Zuhaylî hayatı, eserleri ve fıkıh alanına dair görüşleri
Vehbe Zuhaylî's life, works and his views on the field of fiqh
- Tez No: 681575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED TAYYİB KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Vehbe Zuhaylî'nin hayatı, eserleri ve fıkıh alanına dair bazı konularda vermiş olduğu fetvaları ele aldığımız bu çalışmamızda İslam âlimlerinin ekseriyetinin olduğu gibi Zuhaylî'nin de sadece İslam hukuku alanında değil başta tefsir olmak üzere farklı ilim dallarında da eser verdiğini görmekteyiz. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Vehbe Zuhaylî'nin biyografisi ele alınmıştır. Bu çerçevede doğumu, tahsil hayatı, idari vazifeleri, almış olduğu ödüller ve vefatı gibi hususlar incelenmiştir. İkinci bölümde; Ulaşabildiğimiz ve tespit edebildiğimiz çalışmaları tanıtılmıştır. Çok yönlü bir âlim olan Vehbe Zuhaylî'nin İslami ilimlerin pek çok alanına yönelik irili ufaklı yüzlerce eseri bulunmaktadır. Bu eserleri de mümkün mertebe ait oldukları/olabildikleri ilim alanlarına ait bir sınıflandırmayla tanıtılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise; Vehbe Zuhaylî'nin fıkıh alanında kendisine yöneltilen sorular çerçevesinde fıkıhla ilgili görüşleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, where we examine the life of Wahba Mustafa ez-Zuhaylî, his works and his fatwas on some subjects in the field of fiqh, we see that as well as the majority of Islamic scholars, Zuhaylî also gave works not only in the field of Islamic law but also in different branches of science, especially in tafsir. We examined our study in 3 sections, and the sections generally focused on the following topics: 1. The environment in which Wahba Zuhaili was born, his journey of science, his death and what was said after his death, 2. As far as we can obtain, the information and content of all of Wahbe Zuhaylî's works, large and small, that we can reach, 3. Fatwas consisting of Wehbe Zuhaylî's answers to questions that are directed to him in the field of fiqh and that are likely to be asked. When we compare the number of pages of the first chapter in which we tried to convey the life of Zuhaylî and the page numbers of the second chapter where we tried to give his works in our study, we once again realize that he is an Islamic scholar who lives his life to the fullest.