Din sosyolojisi alanında 2005-2015 yılları arasındaki lisansüstü tezlerin incelenmesi
In the field of sociology of religion between 2005-2015 examination of postgraduate thesis
- Tez No: 681578
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, 2005-2015 yılları arasında Türkiye'de Din Sosyolojisi alanında yapılan lisansüstü çalışmalar konu ve içerik açısından incelenmiştir. Araştırmamızın temel amacı, Din Sosyolojisi alanında panoramik bir bakış açısı ortaya koyarak araştırmacılara konu seçiminde yardımcı olmaktır. Eksikliklerden muaf olmadığını düşündüğümüz bu çalışmanın Din Sosyolojisi çalışmalarına bir nebze de olsa katkıda bulunacağını umut ediyoruz. Çalışmamız giriş, üç ana bölüm, sonuç ve önerilerden oluşmaktadır. Çalışmamızın giriş bölümünde konunun önemi, araştırmayla hedeflenen husus, araştırmanın metodolojisi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde doktora tezleri, ikinci bölümde ise yüksek lisans tezleri konularına göre başlıklara ayrılıp içerik yönünden incelenmiştir. Üçüncü bölümünde tezleri türüne, danışmanına, yılına, üniversitesine, metoduna, teze konu edilen kavrama ve din sosyolojisinin genel konularına göre tablolarda gösterip değerlendirmelere yer verilmiştir. Tez sonuç ve öneriler bölümü ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, postgraduate studies in the field of Sociology of Religion in Turkey between 2005 and 2015 were examined in terms of subject and content. The main purpose of our modest research is to help researchers in choosing a topic and directing them to different fields by presenting a panoramic perspective in the field of Sociology of Religion. We hope that this study, which we think is not exempt from deficiencies, will contribute to the studies of Sociology of Religion to some extent. Our study consists of introduction, three main parts, conclusion and recommendations. In the introduction part of our study, the importance of the subject, the aim of the research, the methodology of the research are emphasized. In the first part, doctoral theses and in the second part, master's theses were divided into titles according to their subjects and examined in terms of content. In the third part, the theses are presented in tables according to their type, advisor, year, university, method, the concept that is the subject of the thesis and the general subject of the sociology of religion. The thesis is concluded with the conclusion and recommendations section.