Farklı materyaller kullanılarak simante edilen pediatrik zirkonya kuronun sonlu elemanlar analizi ile stres dağılımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of stress distributions on pediatric zirconia crown luting with different materials by finite element analysis
- Tez No: 681594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında son yıllarda çocuk diş hekimlerinin sıkça kullandığı prefabrike pediatrik zirkonya kuronlar, ortalama çiğneme kuvvetlerinin (240 N) etkisi altında değerlendirildi. Pediatrik zirkonya kuron, süt dişi dentini ve yapıştırıcı simanlarda meydana gelen von Mises stres değerleri sonlu elemanlar analizi yöntemi kullanılarak hesaplandı. Kuron simantasyonu için dört farklı simantasyon materyali (rezin siman, cam iyonomer siman, çinko fosfat siman ve rezin modifiye cam iyonomer siman), üç farklı siman kalınlığında (50 μ, 700 μ ve 1200 μ) ve ısırma kuvvetinin taklidi amacıyla iki farklı açı ile (0o ve 45o) kuvvet uygulanarak değerlendirildi. Bütün simantasyon materyallerinin zirkonya kuron ve dentin üzerinde bütün siman kalınlıkları ve bütün açı değerlerinde benzer stres dağılımlarına sahip olduğu hesaplandı. Rezin modifiye cam iyonomer simanın bütün koşullarda diğer simantasyon materyallerinden daha düşük stres değerlerine sahip olduğu, çinko fosfat simanın ise bütün koşullarda diğer simantasyon materyallerinden daha yüksek stres değerlerine sahip olduğu görüldü. Siman kalınlığı arttıkça bir tamponlama etkisi yaratarak süt dişi dentinine iletilen stresin azaldığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, prefabricated pediatric zirconia crowns, which are frequently used by pediatric dentists in recent years, were evaluated under the effect of average masticatory forces (240 N). The von Mises stress values occurring in pediatric zirconia crowns, primary tooth dentin and adhesive cements were calculated using finite element analysis method. Four different cementing materials (resin cement, glass ionomer cement, zinc phosphate cement and resin modified glass ionomer cement) for crown cementation, three different cement thicknesses (50 μ, 700 μ and 1200 μ) and with two different angles to simulate bite force (0o and 45o) were evaluated by applying a force. All cementation materials were calculated to have similar stress distributions on zirconia crown and dentin at all cement thicknesses and all angle values. It was observed that resin modified glass ionomer cement had lower stress values than other cementation materials in all conditions, while zinc phosphate cement had higher stress values than other cementation materials in all conditions. It was concluded that as the cement thickness increases, the stress transmitted to the primary tooth dentin decreases, creating a cushioning effect.