Geleneksel çocuk oyunları ile desteklenen matematik öğretiminin altıncı sınıf öğrencilerinin matematiğe yönelik tutumlarına ve matematik kaygılarına etkisi
The effect of mathematics teaching supported by traditional children's games on sixth grade students' attitudes towards mathematics and mathematics anxiety
- Tez No: 960759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERTÜRK GEÇİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı geleneksel çocuk oyunları ile desteklenen matematik öğretiminin altıncı sınıf öğrencilerinin matematiğe yönelik tutumlarına ve matematik kaygılarına etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden öntest-sontest kontrol gruplu yarı-deneysel desen kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışma 2024-2025 Eğitim-Öğretim yılının güz yarıyılında Afyonkarahisar ili İhsaniye ilçesinde bulunan iki farklı devlet okulunda öğrenim gören toplam 32 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol gruplarında 16'şar öğrenci bulunmaktadır. Altıncı sınıf öğrencilerine kesirler ünitesi geleneksel çocuk oyunları destekli öğretilmiş ve öğrencilerin matematiğe yönelik tutumları ile matematik kaygılarındaki değişim incelenmiştir. Araştırmada nicel veriler Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği ve Matematik Kaygı Ölçeği ile toplanmıştır. Nitel veriler ise deney grubunda yer alan öğrencilerin tuttukları matematik günlükleri ve öğrencilerle yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler neticesinde elde edilmiştir. Deney grubundaki öğrencilere ilgili ünite konuları geleneksel çocuk oyunları destekli anlatılırken kontrol grubundaki öğrencilere mevcut programa göre anlatılmıştır. Araştırmanın sonucunda deney grubu öğrencilerinin matematik dersi tutum ölçeği puanları kontrol grubu öğrencilerinin puanlarına göre daha fazla artış göstermiş fakat bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Aynı şekilde öğrencilerin matematik kaygı puanları da daha fazla azalış göstermesine rağmen bu azalış istatistiksel olarak anlamlı çıkmamıştır. Diğer taraftan deney grubu öğrencilerinin öntest ve sontest puanları karşılaştırıldığında matematik kaygı puanları istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermezken, matematiğe yönelik tutum puanlarının sontest lehine istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığı bulunmuştur. Bunun yanı sıra öğrenciler geleneksel çocuk oyunları destekli matematik öğretiminin kalıcı öğrenme sağladığını, matematiği anlamaya başladıklarını, derse katılımı artırdığını, eğlenerek öğrenme sağladığını, konuyu daha iyi anlamayı sağladığını, tahtaya çıkma ve matematik korkularını azalttığını dile getirmişlerdir. Matematik dersinin diğer konuları öğretilirken de geleneksel çocuk oyunlarına yer verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of mathematics teaching supported by traditional children's games on sixth grade students' attitudes towards mathematics and mathematics anxiety. In the study, a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group, one of the quantitative research designs, was used. In line with this purpose, the study was conducted in the fall semester of the 2024-2025 academic year with a total of 32 students studying in two different public schools in İhsaniye district of Afyonkarahisar province. There were 16 students each in the experimental and control groups. The fractions unit was taught to sixth grade students with the support of traditional children's games and the changes in students' attitudes towards mathematics and mathematics anxiety were investigated. In the study, quantitative data were collected with the Attitude towards Mathematics Scale and Mathematics Anxiety Scale. Qualitative data were obtained from the math diaries kept by the students in the experimental group and semi-structured interviews with the students. While the students in the experimental group were taught the relevant unit topics with the support of traditional children's games, the students in the control group were taught according to the current program. As a result of the study, the mathematics course attitude scale scores of the experimental group students increased more than the scores of the control group students, but this increase was not found to be statistically significant. Similarly, although students' math anxiety scores decreased more, this decrease was not statistically significant. On the other hand, when the pretest and posttest scores of the experimental group students were compared, it was found that while the math anxiety scores did not show a statistically significant difference, the attitude scores towards mathematics differed statistically significantly in favor of the posttest. In addition, students stated that mathematics teaching supported by traditional children's games provided permanent learning, they started to understand mathematics, increased participation in the lesson, provided learning by having fun, provided a better understanding of the subject, and reduced their fear of going to the blackboard and mathematics. It may be recommended to include traditional children's games when teaching other subjects in mathematics.