تفسير لفظ الخير في القرأن الكريمkur'an-ı Kerim'de“hayr”kelimesinin tefsiri
Interpretation of“al-ḫayr”in the holy Quran
  1. Tez No: 681619
  2. Yazar: DANA ABDALMUTALIB OTHMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, lugavi ve ıstılahı manaları üzerinden“ḫayr”kelimesinin Kur'an'da hangi anlamlarda kullanıldığını incelemektedir. Çalışmada ḫayr kelimesiyle anlam ilişkisi taşıyan bazı Kur'an kelimelerinin yanı sıra hayır ile şer kavramları arasındaki tezatlık ilişkisi, Kur'ân'ın hayra daveti, hayırlı iş yapmanın sevabı, Hz. Peygamber ve sahabenin davranışlarında hayrın tezahürü ve Kur'ân'ın hayırlı eylemleri yapmaktan geri durmamayı teşvik etmes gibi konulara da yer verilmiştir. Çalışmada ayrıca hayır kavramının tevhid, ıslah, davet, cihat, sabır, mali ilişkiler ve infak gibi itikadi ve ameli alanlarla ilişkisi açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated to explain the term“goodness”in the Holy Qur'an and clarify the term“goodness”in the language, idiomatically, its synonyms and words related to good and the nature of the contradiction between good and evil, the Qur'an's call to do good, the reward for doing good, and the manifestations of goodness of the Prophet and the Companions, and the warning of the Holy Qur'an against abandoning good. Behavioral, and clarifies the word of goodness in the field of unification of Allah, in the field of reform, in the field of advocacy and jihad, in the field of patience, in the field of financial transactions, in the field of charitable work in spending, and an explanation of the advantages of goodness in the Holy Qur'an, and this research concludes with the most important results reached through this research.