Erkek sıçanlara intraserebroventriküler asprosin uygulamasının üreme hormonları üzerine etkileri
Effects of intracerebroventricular asprosin administration on reproductive hormones in male rats
  1. Tez No: 681620
  2. Yazar: TUBA KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Asprosin beyaz yağ dokudan salgılanan ve hepatik glikoz salınımını arttıran protein yapılı bir hormondur. Asprosinin beyin ve testis dokusunda lokalize olduğu, bununla birlikte asprosin uygulamasının spermlerin ilerleyici hareketini arttırdığı bilinmektedir. Bu çalışma, merkezi asprosin infüzyonunun hipotalamus hipofiz testiküler aksında görev alan hormonlar ile sperm hücreleri üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Çalışmada 40 adet Spraque Dawley ırkı erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar kontrol, sham, 34 ve 68 nM asprosin olmak üzere dört gruba ayrıldı (n=10). Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmazken sham ve deney gruplarındaki sıçanların lateral ventriküllerine beyin infüzyon kiti implant edildi ve 14 gün süresince infüzyon (Sham grubu için yapay beyin omurilik sıvısı, uygulama grupları için 34 ve 68 nM asprosin) gerçekleştirildi. Deney sonunda sıçanların hipotalamus, kan ve epididimis dokuları toplandı. Hipotalamus dokusunda RT-PCR ve Western Blot yöntemleriyle GnRH mRNA ve doku protein düzeyleri belirlendi. Kan örneklerinden ELISA yöntemi kullanılarak serum LH, FSH ve testosteron seviyeleri, epididimis dokusunda ise sperm hücreleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Asprosin is a protein hormone secreted from white adipose tissue and increases hepatic glucose release. Known that asprosin is localized in brain and testicular tissue, however, administration of asprosin increases progressive movement of sperms. This study was carried out to investigate effects of central asprosine infusion on hormones and sperm cells in hypothalamus pituitary testicular axis. Materials and Methods: Forty male Sprague Dawley rats were used in study. Rats were divided into four groups control, sham, 34 and 68nM asprosin (n=10). While application was't made to control group, brain infusion kit was implanted into lateral ventricles of rats in sham and experimental groups infusion (artificial cerebrospinal fluid for sham, 34 and 68nM asprosine for administration groups) was performed 14 days. At end of experiment, hypothalamus, blood and epididymis tissues of rats were collected. GnRH mRNA and protein levels were determined in hypothalamus tissue by RT-PCR and Western Blot methods. Serum LH, FSH and testosterone levels were analyzed from blood samples using ELISA method, and sperm cells in epididymis tissue.