Devlet demiryolarında çalışan işçilerin iş ortamlarının ergonomik açıdan incelenmesi
The Ergonomic investigations of the work environments of labourers working for slate railways of Turkish republic
  1. Tez No: 68162
  2. Yazar: GAZİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
oz Özellikle Avrupa ülkelerinde 18. yüzyıl sonlarında, sanayileşmenin başlaması ve sürekli gelişimiyle beraber demiryolu ve demiryolu işçileri de gündeme gelmeye başlamıştır. Demiryollarının gün geçtikçe gelişimi karşısında demiryolu işçilerinin de çalışma ortamlarıyla ilgili sorunlar meydana çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmada, demiryolu işçiliği ve hareketi genel hatları ile anlatılarak, işçinin ergonomik açıdan korunması ve bu açıdan ergonominin önemi vurgulanarak, ergonomi ile ilgili açıklamalarda bulunulmuş ve sonuçta demiryolu işçilerinin iş ortamları ergonomik açıdan incelenerek bu konuda karşılaşılan problemler ile çözümleri ortaya konulmuştur.. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Tez Yöneticisi Sayfa Sayısı 5002023 Demiryolu, İşçi, Ergonomi Yrd.Doç.Dr. Mehmet EROĞLU 82
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In the end of the 18th century, especially in the European countries railways and railway workers started to take part of the agenda with the initialization of industrialization and its continuous development. With the continuons development of railways, the problems related to the work environment of railway workers emerged considerably. In this study, railway workership and its actions, and movements of railway workers are explained in the general framework; the protection of workers in terms of ergonomic aspect; and the importance of ergonomics for railway workers are emphasized; the work environment of railway workers are examined in terms of ergonomic aspects; and the ergonomic problems in these environments are expressed and the solutions to the problems are suggested.