Termik ve hidrolik santrallardaki iş kazaları
Indutrial accident to thermic and hydrolic plants
- Tez No: 68163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
TERMİK VE HİDROLİK SANTRA LLARD AKİ İŞ KAZALARI (Yüksek Lisans Tezi) H. Hakan VURAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1997 ÖZ Bu çalışmada, 2000'li yıllara damgasını vurmuş sanayii ve teknoloji alanında enerjinin önemi vurgulanarak enerji üretimine farklı bir yaklaşımla bakılarak üretim sırasında meydana gelen kaza ve nedenleri araştırılmıştır. Enerji üretimi konusunun oldukça geniş olması sebebiyle bu çalışmada Hidrolik ve Termik Santrallerdeki kaza ve nedenlerinin araştırılması ile konu daraltılmıştır. Hiçbir teknoloji ve enerji üretim kaynağı risksiz değildir. Ancak, bu risklerin en aza indirilmesini sağlayıcı teknikler mevcuttur. Kaza analizlerinin özellikle alternatif enerji kaynaklan ve teknolojileri için yapılması birinin diğerine tercih edilmesinde önemli rol oynayabileceği gibi bazı güvenlik önlemlerinin alınmasına ve dolayısıyla bütün enerji üretim kaynaklarının maruz kaldığı risklerin azalmasına da sebep olacağı bir gerçektir. Bu çalışma ile enerji konusuna farklı bir perspektiften bakılarak enerjinin temiz ve güvenli olarak üretilmesine ve kullanılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu :224.00.01 Anahtar Kelimeler :Termik Santraller, Hidrolik Santraller, Kaza Sayfa Adedi' :65 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
INDUSTRIAL ACCIDENT TO THERMIC AND HYDROLIC PLANTS (M.Sc.Thesis) H. Hakan VURAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1997 ABSTRACT In this work, accidents that occurred during energy production stage and their reasons have been researched and with a different approach, the importance of energy is mentioned in the field of technology and industry that marked the 20th Century. Because the subject of energy production is so wide, in this work, the subject is narrowed with the research of the accidents that occurred in hydraulic and thermic central and their reasons. None of the technologies and the sources of energy production are endangers. But, there are technigues that can minimise those risks. Analysis of accidents especially on alternative energy sources technologies may cause a preference to one another and this system also may cause decrease the risks of energy production sources with the safety measures. In this work, looking from a different prespective, clean and safe energy production and its usage are suggested. Science Code Key Words. Page Number Adviser 224.00.01 Thermic Plants, Hydrolic Plants, Accident 65 Ast. Prof. Dr. Kurtuluş BORAN