PLC ile silindirler arası hızın kapalı dögülü kontrolü
Closed circuit control of intercylindrical speed with PLC
  1. Tez No: 68161
  2. Yazar: GÜLSEREN DURGUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
PLC İLE SİLİNDİRLER ARASI HIZIN KAPALI DÖNGÜLÜ KONTROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) Gülseren DURGUNER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Bu çalışmada, silindirler arası malzeme tasviyesinde kapalı döngülü hız kontrolü uygulamalı olarak, PLC ile yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde kısa bir giriş yapılmış, daha sonra elektrik makinelerinin genel özellikleri hakkında bilgiler verilerek, elektrik makinelerinin moment ve güç ifadeleri çıkartılmıştır. Kumanda sistemleri hakkında verilen açıklayıcı bilginin ardından, kullanılan eski kumanda sistemleri ile PLC nin karşılaştırılması yapılarak, PLC ile yapılan program örneklerine yer verilmiştir. Sonra d.c motor karakteristikleri açıklanmış, kontrol sistemleri üzerinde durulmuş, d.c motorun kapalı döngülü kontrolüne ait örnekler verilmiştir. Yapılan uygulama ile ilgili matematiksel model elde edilerek, uygulamaya ait blok diyagram çıkarılıp, blok diyagramın kazanç ifadesi bulunmuştur. Son bölümde ise elde edilen sonuçlar değerlendirilerek, öneriler açıklanmıştır. Bilim Kodu: 626.01.01 Sayfa Adedi : 82 Tez Yöneticisi: Doç. Dr. İsmail COŞKUN
Özet (Çeviri)
CLOSED CIRCUIT CONTROL OF INTERCYLINDRICAL SPEED WITH PLC (M.Sc. Thesis) Gülseren DURGUNER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1997 ABSTRACT In this study, the speed control with closed circuit in transporting of material intercylindrical has been done by PLC, being applicational. In the first part of study, it has been performed a short introduction and later, being given about general properties of electric machines, it has been eliminated the power and torque expressions which belongs to electric machines. After the knowledge given about command systems by comparing PLC with the used old systems, it has been given a place the program patterns performed with PLC. Later the characteristics of d.c motors has been explained and considered the control systems and given some examples about control of d.c motor with closed circuit. Being provided a mathematical model interested in applying and a block diagram of application, it has been found the expression of gain which belongs to block diagram. And finally being appreciated of the results obtained the suggestions have been explained. Science code.626.01.01 Page number : 82 Adviser : Doç. Dr. ismail COŞKUN