Küreselleşme ve ABD hegemonyası
Globalization and USA hegemony
  1. Tez No: 681645
  2. Yazar: ENDER AYDIN ARVAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL KIRKBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmamızda küreselleşmenin birey ve toplum hayatı üzerindeki etkileri ekonomik politik ve sosyo-kültürel açılardan incelenmiş, ilk bölümde küreselleşmenin ortaya çıkışı ve tanımlaması yapılmış, akabinde global sistem farklı boyutlarıyla ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Küreselleşmenin ekonomik boyutunda global sistemin gelir dağlımı ve yoksulluk üzerindeki etkileri örnekler sunularak anlatılmış, siyasi boyutunda ise global aktörlerin ulus devlete bakış açısı ve ülkeler nezdindeki güç kazanma stratejileri üzerinde açıklamalarda bulunulmuştur, sosyo-kültürel açıdan küresel kültür ve tüketim kalıplarının birey ve toplum nezdindeki etkileri ele alınmıştır. İkinci bölümde Küreselleşmenin bir diğer önemli unsuru olan çok uluslu şirketlerin dünya ve ulus ekonomilerinde büyüme ve istihdam üzerinde etkileri incelenmiş, aynı zamanda üretime katkıları ve ülkelerin gelir dağılımı ve refahları üzerinde nasıl etkiler oluşturduğu hakkında nicel analizler yapılmış, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke modelleri karşılaştırmalı örneklem metoduyla sunulmuştur. Çalışmamızın son bölümünde ABD hegemonyasının yeni dünya düzenindeki rolüyle ilgili analizler yapılmış, bunun yanında Çin, Rusya gibi bölgesel güçler nezdinde ABD'nin ekonomik siyasi ve askeri gücü mukayeseli şekilde anlatılarak gücün ekseni ve geleceği ile ilgili örnekler verilmiş ve araştırmaya geniş bir perspektif getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of globalization on individual and social life were analyzed in terms of economic,political and socio-cultural aspects, in first part the emergence of globalization and made definition, subsequently global system explained in detail with different dimensions,in the economic dimension of globalization the effects of the global system on income distribution and poverty explained by giving examples in the political dimension perspective of global actors on the nation state and make statements about strategies to gain power in the eyes of countries, the terms of socio-cultural global culture and consumption patterns's the effects of individual and society are discussed. In the second part the effects of on growth and employment in world and national economies were examined multinational companies which are the other elements of globalization, at the same time their contribution to production and quantitative analyzes were created about how countries income distributions and welfare, developed and developing country models were presented with comparative sampling method. In the last part of our study analyzes have been made about the role of USA Hegemony in the new world order, besides that in point of regional powers such as China and Rusya abroad perspective has been brought to the study by giving examples of the axis and future of power by explaining the political and economic power of the USA comparatively.