Sarı kantaron (Hypericum perforatum L.) yağı standardizasyonu
Standardization of St. John's wort (Hypericum perforatum L.) oil
  1. Tez No: 681646
  2. Yazar: BETÜL RUKİYE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKALP İŞCAN, DOÇ. DR. FATİH GÖGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hypericum perforatum L. (Hypericaceae) dünyanın birçok bölgesinde tedavi amaçlı kullanılan, üzerinde çok sayıda araştırmanın yapıldığı önemli tıbbi bitkilerden biridir. Ülkemizde doğal olarak yetişen bu tür yöresel olarak binbirdelik otu, kan otu, kılıç otu, kuzu kıran, mayasıl otu, yara otu ve kuzu kıran adıyla bilinir. Özellikle yara iyileştirici etkilerinden dolayı, bitkiden maserasyon yolu ile elde edilen yağın kullanımı oldukça yaygındır. Yağ maserasyonunda geleneksel olarak bitkinin çiçekli dal uçları 45 gün zeytinyağı dolu cam kaplarda, direkt güneş ışığında bekletilir. Masere yağın etkili bileşikleri, stabilitesi, yöntem ve kullanılan yağa göre değişen bileşimi ve karakteristik yakut kırmızısı rengi halen araştırılmakta ve literatürde çelişkili sonuçlara ulaşılmaktadır. Çalışmamızda iki farklı yöntemle sarı kantaron çiçeklerinin 8 farklı soğuk sıkım yöntemiyle elde edilmiş sabit yağda (aspir, ayçiçeği, ceviz, kanola, keten, susam, tatlı badem ve zeytin) ekstraksiyonu gerçekleştirilmiştir. Halk arasında en çok uygulanan yöntem olan yaz aylarında cam kavanozlarda güneş ışığı altında 45 gün maserasyona bırakılması yanında yine aynı yağlarda çiçeklerin 2 saat süresince ılık su banyosunda dijesyonu gerçekleştirilmiştir. Elde edilen örneklerin kolorimetrik olarak kırmızı renk şiddeti, maseratlardaki hiperforin ve hiperisin miktarları ve maseratların bazı cilt patojenlerine karşı antimikrobiyal etkileri incelenmiştir. Etkiler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hypericum perforatum L. (Hypericaceae) is one of the most important medicinal plants used for therapeutic purposes in many parts of the world. This species, which grows naturally in our country, is locally known as binbirdelik otu, kan otu, kılıç otu, mayasıl otu, yara otu and kuzu kıran. Especially because of its wound healing properties, the use of oil obtained from the plant by maceration method is quite common. In oil maceration traditionally, the flowering branches of the plant are kept in glass containers filled with olive oil for 45 days in direct sunlight. The effective compounds of this oil, its stability, composition varying according to the method and oil used, and its characteristic ruby red color are still being investigated and conflicting results have been reached in the literature. In our study, St. John's Wort flowers were extracted using two different methods, from 8 different cold-pressed oil (safflower, sunflower, walnut, canola, flax, sesame, sweet almond and olive). The most common method among the people in the summer, the flowers were left to maceration in glass jars under sunlight for 45 days and in the same oils, digestion of the flowers was carried out in a warm water bath for 2 hours. The red color intensity of the samples obtained, the amount of hyperforin in the maserates and the antimicrobial effects of the oils against skin pathogens were investigated colorimetrically. The effects are compared.