Ebeveynlerin dijital dünyada paylaşımları: Sharenting
Parents' share in digital world: Sharenting
- Tez No: 681658
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YİĞİT EMRAH TURGUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada ebeveynlerin dijital ortamlarda çocuğuna ilişkin paylaşım yapma (sharenting) düzeyini ölçen bir ölçek geliştirmek, geliştirilen Sharenting Ölçeği ile ebeveynlerin Kullanımlar ve Doyumlar kuramına göre giderdikleri ihtiyaçları belirlemek ve ebeveynlerin sharenting puanlarını çeşitli değişkenlere göre incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseni kullanılmıştır. Ölçüt örnekleme yöntemiyle 0-13 yaş arası çocuğu olan ve çocuğuna ilişkin sosyal medyada paylaşım yapan 444 ebeveyn çalışmaya dâhil edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 25 ve LISREL 8 programları kullanılmıştır. Ölçek geliştirme sürecinin sonunda Bilişsel, Duyuşsal, Bilişsel-Duygusal, Bütünleştirici ve Kaçış olmak üzere 5 faktör ve 31 maddeden oluşan Sharenting Ölçeği geliştirilmiştir. Sharenting ölçeği ile elde edilen verilerin analizi sonucunda ebeveynlerin sharenting ile en çok bilişsel ihtiyaçlarını giderdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ebeveynlerin yarısından fazlasının orta düzeyde olduğu ve giderdikleri ihtiyaçların sharenting düzeyine göre farklılaştığı belirlenmiştir. Sharenting puanının ebeveyn rolüne ve eğitim durumuna göre farklılaşmadığı buna karşın ebeveynlik deneyimine göre farklılaştığı görülmüştür. Sahip olunan çocuk sayısı ve ebeveyn yaşı arttıkça sharenting puanının azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to develop a scale that measures parents' level of sharenting about their children in digital media and determine the needs satisfied by parents according to the Uses and Gratification Approach through the developed Sharenting Scale and examine the scores of sharenting of parents according to various variables. The survey design which is one of the quantitative research methods was used in the study. With the criterion sampling method, 444 parents who have children aged 0-13 and share their children on social media were included in the study. SPSS 25 and LISREL 8 programs were used for data analysis. At the end of the process of scale development, the Sharenting Scale consisting of 5 factors and 31 items, namely Cognitive, Affective, Cognitive-Emotional, Integrative and Escape, was developed. As a result of the analysis of the data obtained through the Sharenting Scale, it was concluded that the parents mostly satisfied their cognitive needs with sharenting. It was determined that more than half of parents were at a medium level and the needs they satisfied change according to the level of sharenting. It was observed that the scores of sharenting did not differ according to the role of parents and their educational status, but differed according to the parental experiences. It was determined that the scores of sharenting decrease as the number of children they have and the age of parents increase.