Tatlısu levreği (Perca fluviatilis L., 1758)'nin sagittal otolit morfolojisinde ontogenetik değişimler
Ontogenetic changes in sagittal otolith morphology of european perch (Perca fluviatilis L., 1758)
  1. Tez No: 681684
  2. Yazar: OĞUZ ÇÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Otolit morfolojisi balık taksonomisi, stok ayrımı, trofik ekoloji, eko-morfoloji, ontogeni ve paleoihtiyoloji çalışmaları için önemli bir araçtır. Bu çalışmada hem geleneksel morfometri (şekil indeksleri) hem de şekil analizi (eliptik Fourier katsayıları) yöntemleri kullanılarak, Tatlısu Levreği (Perca fluviatilis)'nin sagittal otolit morfolojisindeki ontogenetik değişimler incelenmiş ve mevcut varyasyonların nedenleri irdelenmiştir. Balık örnekleri (7.5-27.5 cm TB) Nisan 2019-Kasım 2019 tarihleri arasında Ladik Gölü'nden temin edilmiştir. Otolit şekil indeksleri ve eliptik Fourier katsayıları hesaplanarak ontogenetik gruplar (Grup1, Grup2, Grup3) arasında karşılaştırılmıştır. Sunulan çalışmada ontogenetik safhalar, hem şekil indeksleri hem de eliptik Fourier tanımlayıcıları ile ayırt edilebilmiştir. Fakat ontogenetik grup ayrımında otolit şekil analizi (%72.7), morfometrik analize göre (%48.8) daha etkili olmuştur. Bununla birlikte, her iki yöntemin eşzamanlı uygulanması (%74.4), yöntemlerin tek başlarına verdikleri sınıflandırma başarısını geliştirmiştir. Bu türün ontogenisi boyunca otolit morfolojisinde gözlenen varyasyonlar, balıkların beslenme alışkanlığındaki değişimlere ve eşeysel olgunluk durumlarına atfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Otolith morphology is an important tool in fish taxonomy, stock separation, trophic ecology, eco-morphology, ontogeny and paleoichthyology studies. In this study, ontogenetic changes in sagittal otolith morphology of European perch (Perca fluviatilis) were investigated by using both traditional morphometry study (shape indexes) and otolith shape analysis (elliptical Fourier coefficients), and the causes of these variations were examined. Fish samples (7.5-27.5 cm TL) were collected from Lake Ladik between April 2019 and November 2019. Otolith shape indexes and elliptical Fourier coefficients were calculated and then compared between ontogenetic groups (Group1, Group2, Group3). The ontogenetic stages in the presented study could be distinguished by both shape indices and elliptical Fourier descriptors. Otolith shape analysis (72.7%) was more effective in ontogenetic group differentiation than morphometric analysis (48.8%). However, the simultaneous use of both methods (74.4%) improved the classification success of each method alone. Variations observed in the otolith morphology throughout the ontogeny of this species have been attributed to changes in the feeding habits and sexual maturity of fish.