Yönetsel koçluk davranışının çalışan performansına etkisinde çalışan tatmininin aracı rolü: Orta ve büyük ölçekli firmalar üzerine bir araştırma
The mediating role of employee satisfaction in the impact of supervisory coaching behavior on employee performance: A research on medium and large scale companies
- Tez No: 681700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ŞANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Koçluğun, son yıllarda dikkat çekmesinin ve yayılmasının sebebi çalışanların, performansı, iş tatmini, öğrenimi ve gelişmesine yönelik sorumlulukların, daha çok bölüm yöneticilerine devredilmesidir. Ancak, ülkemizde yöneticilerin koçluk davranışlarının etkilerini ölçen veya yöneticilerinin koçluk davranışı ile çalışan performansı, çalışan tatmini arasındaki bağlantıları inceleyen çok az yayınlanmış araştırma var. Araştırmada, koçluğu daha iyi anlamak için gelişimini, uygulama şekillerini ve performansla olan ilişkisini inceledik. Alan yazındaki bu boşluğu doldurmak ve örneklem sayısını arttırmak adına ilaç sektöründe, yönetsel koçluk davranışının çalışan performansına etkisi, yönetici koçluk davranışının çalışan tatminine etkisi, çalışan tatmininin çalışan performansına etkisi ve yönetsel koçluk davranışının çalışan performansına etkisinde, çalışan tatmininin aracı rolü ölçülmüştür. Bu çalışmanın bir diğer amacı ise yönetsel koçluk davranışını sektörel bağlamda incelemek ve çalışanların iş tatmini ve performansı ile ilişkisini değerlendirmektir. Daha önce Türkiye'de çalışmamızın kapsamında, ilaç sektöründe bir uygulama yapılmadığı için , çalışmamızın evreni Türkiye'de bulunan, orta ve büyük ölçekli İlaç sektörü işletmeleri olarak belirlenmiştir. İlaç sekötöründe çalışmakta olan toplam 313 kişiye anket uygulanmıştır. Anket sonucunda toplanan veriler, uygun analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Yönetsel koçluk davranışının, çalışan performansının ve çalışan tatmininin, değişkenler üzerindeki etkisini, aracılık etkisini araştırmak için regresyon analizleri ve demografik değişkenlere göre farklılaşma durumunu araştırmak için ise t testi ve anova analizleri yapılmıştır. Bulgular, yönetsel koçluk davranışının çalışanların iş tatmini ve performansı ile pozitif yönde ilişkili olduğudur. Araştırmamızın değişkenleri ile yaş, çalışma süresi, pozisyon demografik değişkenlerin arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu tez çalışmamızda araştırma ve uygulama için öneriler ve çıkarımlar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main reason why coaching has recently outshined and spread is because the responsibilities with regards to the performance of employees, their job satisfaction, learning and development are mainly handed over to the department managers. However, there are very few academic survey articles published in our country that evaluate the importance of coaching behaviours or analyze the correlation between the coaching behaviours of managers and the employee performance as well as the employee satisfaction. In this study, in order to clarify the concept of coaching more precisely, we analyzed the progress that has been made in coaching, its modes of application and its connection with performance. In an attempt to pick up the slack and to increase the number of samples in the body of literature, has been evaluated in the pharmaceutical industry the impact of managerial coaching behaviours on the employee performance, the impact of managerial coaching behaviours on the employee satisfaction and the Mediating role of employee satisfaction in the Impact of Supervisory Coaching Behavior on employee performance. Furthermore, analyzing the managerial coaching behaviours in the sectoral context and interpreting the relevance of employees' job satisfaction with their performance set forth another aim of this study. Since there has been no performed implementation in the pharmaceutical industry regarding this thesis subject, within the scope of the study that we previously conducted in Turkey, the extent of our study was determined as medium/large scale pharmaceutical enterprises in Turkey. A questionnaire was conducted on 313 people in total working in the pharmaceutical industry. The data collected as a result of this questionnaire were evaluated in accordance with appropriate analysis methods. Therefore, regression analysis were carried out in order to ascertain the intermediary role of managerial coaching behaviour, the employee performance and employee satisfaction on the variables and; t test and anova analysis were conducted in order to research the differentiation status according to the demographical variables. Findings suggest that supervisory coaching behavior is positively associated with employees' job satisfaction and performance. There has been significant differences between the variables of our research and the demographical variables such as age, work period and position. In our thesis study, Implications for research and practice are presented to carry out our research and to perform applications.