A postcolonial reading of Mohsin Hamid's The Reluctant Fundamentalist and Kiran Desai's The Inheritance of Loss
Mohsin Hamid'in The Reluctant Fundamentalist ve Kiran Desai'nin The Inheritance of Loss kitaplarının sömürgecilik sonrası yaklaşımı açısından okuması
  1. Tez No: 681724
  2. Yazar: AHMED ALJIBORI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZILA HEIDARZADEGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, Mohsin Hamid'in The Reluctant Fundamentalist ve Kiran Desai'nin The Inheritance of Loss romanlarındaki taklit, melezlik ve diasporayı sömürgecilik sonrası bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tez giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Tezin giriş kısmında iki yazarın biyografisinden ve yazdıkları diğer eserlerden bahsedilmiştir. Tartışma ve sömürgecilik sonrasında yeniden yapılanma konusundaki diğer ilgili literatür ve geçmiş çalışmalar da tezin giriş bölümünde dile getirilmiştir. Bunun yanı sıra, yazarlar, sömürgecilik sonrasında ve ilgili literatürün gözden geçirilmesinden sonra, bu tezdeki romanları sömürgecilik sonrası bir açıdan okuduğundan, birinci bölüm sömürgecilik sonrasında taklit, melezlik ve diaspora kavramlarını gözden geçirmektedir. İkinci bölüm, her iki romanda da tasvir edilen taklit meselesini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu bölüm aynı zamanda taklitçiliğin göçmenlerin kültürünü sömürgecininkiyle uyumlu hale getirmede ne kadar etkisiz olduğunu ve bu çabanın nasıl dağınık olduğunu gösterir. Üçüncü bölüm, kültürel karışımın yeni bir kültür ve kimlik oluşturmaya nasıl yardımcı olduğunu betimleyen iki romandaki melezlik konusunu ortaya koyar. Ayrıca, bu kültürel karışımın etkisini ve karakterleri ve öz-değeri nasıl etkileyebileceğini açıklamaya çalışır. Dördüncü bölüm, göçmen deneyimini karmaşık olarak temsil eden, kendilerini sürekli olarak anavatanlarının anılarıyla dolu geçici bir durumda bulan ve yeni çevrenin ve diasporik kimlikten etkilenen ev sahibi kültürünün gerçekleriyle mücadele eden iki romandaki diaspora kavramını örneklendirmeyi amaçlamaktadır. Tartışma ve bulgulara göre çalışma, melezlik, taklitçilik ve diaspora gibi kültürel kimliklerin her iki kitapta da mevcut olduğu sonucuna varmaktadır. Her iki romanında ana karakterlerinin diasporik durumlarından etkilendiği, dolayısıyla melezlik ve taklit yönlerinin etkilendiği görülmektedir. Sömürgeci iktidar politikaları nedeniyle, sömürge nüfus üzerinde muazzam bir etki olmuştur. Bu, egemen, üstün ve yenilmez olduğu varsayılan sömürgeci ülkeleri taklit ederek bir kimlik kaybına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study mimicry, hybridity, and diaspora, in Mohsin Hamid's The Reluctant Fundamentalist and Kiran Desai's The Inheritance of Loss novels from a postcolonial viewpoint. It comprises of an introduction, four chapters, and a conclusion. The introduction part of the thesis includes the biography of the two authors and their works in addition to the related literature and past works on the topic of the thesis. Furthermore, the postcolonial theory was also discussed generally in the introduction part of the thesis. Then, chapter one seeks to review postcolonial concepts of mimicry, hybridity, and diaspora since the thesis reads the novels from a postcolonial aspect. Chapter two explores the issue of mimicry portrayed in both novels and how mimicry is ineffective in aligning the immigrants' culture to that of the colonizer. Chapter three reveals the issue of hybridity in the two novels depicting how cultural hybridity assists in forging a new culture and identity. Moreover, it seeks to expound on the impact of cultural hybridity and how it can influence characters and self-worth. Chapter four illustrates the concept of diaspora in the two novels representing the immigrants' experience as complicated, finding themselves perpetually in a transient situation fraught with memories of their native land and struggling with realities of the new environment and host culture affected by the new environment diasporic identity. According to the discussions and findings, the study concludes that the cultural hybridity, mimicry, and diaspora were presented in both books. The main characters of both novels were affected by their diasporic situations, thus influencing the aspects of hybridity and mimicry. There has been a tremendous influence on the colonized population due to the policies of colonial power. This has caused a loss of identity through mimicking the colonizing countries, which are assumed to be dominating, superior, and undefeatable.