Güncel turizm yönelimi kongre turizmi ve İstanbul
A study on convention tourism within the general tourism context of today: Istanbul case
  1. Tez No: 68174
  2. Yazar: ÇAĞLAR OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN KUNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çağdaş toplumda, turizm ve kent ilişkisini incelerken, turizmin çeşitlendirilmesi politikası kapsamında, bir kentsel turizm olarak kongre turizminin önemini ortaya koymak amaçlanmıştır. Önce, turizm sektörünün ve Türk turizminin bugünü ve geleceği yansıtılmıştır. Sonra, Turizm Bakanlığı istatistiklerinden (1993-1994) yararlanılarak elde edilen verilerle, kentlerimizin hem dış turizmdeki (mcoming), hem de iç turizmdeki (ingoing) yeri ve önemi değerlendirilmiştir. Daha sonra, kongre turizmi tanımlanarak, ulusal ve uluslararası gelişimi yansıtılmıştır. Bu gelişime paralel olarak, İstanbul kenti özelinde kongre turizmi incelenmiş; 1995 'ten bugüne gerçeMeştirilmiş olan ulusal ve uluslararası kongreler değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 601.05.01 Turizm, Kent, Kongre turizmi, İstanbul.
Özet (Çeviri)
Studying the relationship between tourism and city in a modern society in the context of policy aiming to develope new types at tourism, the thesis addresses the importance of convention tourism as an urban tourism. Firstly, the present situation and future of tourism sector and Turkish tourism are discussed. Then, the place and importance of our cities in both foreign tourism (incoming) and domestic tourism (ingoing) are evaluated using the data obtained from statistics (1993-1994) of The Ministry of Tourism. Lastly, convention tourism is described with emphasis on its national and international aspects, convention tourism of Istanbul city is studied and the national and international congresses hold starting from 1995 are evaluated. Key Words Page number Adviser 601.05.01 Tourism, City, Convention tourism, Istanbul.