Niğde Ulukışla arasında kalan bölgenin floristik yönden araştırılması
A Floristik study in the region araound Nigde and Ulukışla
- Tez No: 68176
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
NİĞDE - ULUKIŞLA ARASINDA KALAN BÖLGENİN FLORİSTİK YÖNDEN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Esra MARTİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1997 ÖZET Bu çalışma Niğde - Ulukışla arasında kalan bölgenin bitki örtüsünü floristik yönden araştırmayı kapsamaktadır. Bölgeden toplanan 1075 bitki örneğine ait 60 familya ve 234 cins tanımlanmıştır. Bu taksonlara ait 430 tür ve tür altı takson tanımlanmıştır. Tanımlanan bu türlerden 66 tanesinin Türkiye için endemik olduğu saptanmıştır. Türlerin fitocoğrafik bölgelere göre sayı ve oranlan aşağıdaki gibi sıralanmıştır; Bölgeden tanımlanan 430 taksondan 18' inin araştırma alanımızın yer aldığı Cj karesi için yeni olduğu tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 5000018 Anahtar Kelimeler : Niğde, Ulukışla, Flora Sayfa Adedi : 168 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa Aydoğdu
Özet (Çeviri)
A FLORISTIC STUDY IN THE REGION AROUND NIGDE AND ULUKIŞLA (M. Sc Thesis) Esra MARTIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1997 ABSTRACT This study, this research covers the study relating to the vegetations between Niğde and Ulukışla. 60 families and 234 genera of 1075 sample plants which were collected from the study area have been described. Also, 430 species and subspecies taxa have been determined. It has been defined that the number of 66 species described are endemic for Turkey's flora. According to their phytogeogrophical regions the numbers and rates of the species can be stated as follows; Irano - Turanian 134 (31.2%) Mediterranean 21 (4.9%) Euro - Siberian 18 (4.2%) Unknown or Cosmopolitans 257 (59.8 %) On the other hand, 18 of the total 430 taxa are new for the Cs square. Science Code : 5000018 Key Words : Niğde, Ulukışla, Flora Page Number :168 Adviser : Prof. Dr. Mustafa Aydoğdu