Sınır koşullu Dirac sistemi için Levinson formülü
Levinson formula for Dirac system with boundary condition
  1. Tez No: 681762
  2. Yazar: SÜMEYRA KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA KIR ARPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde ana konu ile ilgili temel kavram ve teoremlere yer verilmiştir.Üçüncü bölüm dört kısımdan oluşmaktadır. Bu bölümde sınır koşullu Dirac sistemi ele alınmıştır. Bu sistemin Jost çözümleri ile Jost Fonksiyonları bulunmuş ve Jost Fonksiyonlarının özellikleri incelenmiştir. Buna ek olarak, ele alınan sistemin saçılım fonksiyonu ve saçılım fonksiyonunun özellikleri bulunmuştur. Son kısımda ise bu sisteme ait Levinson Formülü elde edilmiştir.Son bölümde ise önceki bölümde elde edilen sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters.The first chapter is devoted to the introduction.In the second chapter, some basic concepts and theorems related to main topic are given. The third chapter is composed of four sections. In this chapter, Dirac system with boundary condition is considered. The Jost solutions and Jost Functions of this system are found and the properties of Jost Functions are investigated. In addition, the scattering function of this system and the properties of the scattering function are found. In the last section, the Levinson Formula of this problem is obtained.In the last chapter, the results and recommendations obtained in the previous section are given.