D.C. motorların hız kontrolünde zıt E.M.K. nın geri besleme işareti olarak kullanımı
Speed control of direct current motors using counter E.M.F. as a feed back signal
- Tez No: 68179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
DOĞRU AKIM MOTORLARININ HIZ KONTROLUNDA ZIT E.M.K/NIN GERİ BESLEME İŞARETİ OLARAK KULLANILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Fevzi ÖZÇELİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (Ağustos 1997) ÖZET Doğru akım motorlarının hız kontrolunda zıt e.m.k.'nın geri besleme işareti olarak kullanılması, teorik ve deneysel olarak araştırılmıştır. Zıt e.m.k.'nın devir sayısı ile doğrusallığı incelenmiş ve doğrusallığı bozan faktörler karakteristik eğrileri ile açıklanmışlır. Zıt e.m.k.'nın ölçülebilmesi için maxwell köprüsü DC motora uyarlanmıştır. Daha önce kullanılan geri besleme yöntemleri hakkında kısaca bilgi verilmiş ve bu yöntemler ile geliştirilen sistemin hız sapmaları karşılaştınlmıştır. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : Maxwell köprüsü, Zıt e.m.k., İR kompansazyonu Sayfa Adedi : 34 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M. Emin GÜVEN
Özet (Çeviri)
SPEED CONTROL OF DIRECT CURRENT MOTORS USING COUNTER EMF AS A FEED-BACK SIGNAL (M. Sc. Thesis) Fevzi ÖZÇELİK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1997 ABSTRACT It has both theoritically and experimentally been researched that using of counter e.m.f. as a signal of feedback for speed control at direct current motors. The linearity of counter e.m.f. versus rotor speed and the factors disturbing this linearity has been stated using characteristic curves. In order to measure the attitude of counter e.m.f, maxwell bridge has. been adopted to DC motor. Some information, has been given about the conventionally used feed back methods and finally there has been made a comparison between the nevdy discovered and the conventional one. Science code : 626.01.01 Key Words Page number Adviser Maxwell bridge, counter e.m.f, IR compansation 34 Assist. Prof. Dr. M. Emin GÜVEN