Porsuk Baraj Gölü'nde yaşayan (Cypinus carpio L. 1758 ve Tinca tinca L. 1758)'nın biyo- ekolojileri üzerine bir araştırma
A bio-ecological research on Cyprinus carpio L.,1758 and Tinea tinea (L.,1758) inhabiting Porsuk Dam Lake
- Tez No: 68178
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
PORSUK BARAJ GÖLÜ'NDE YAŞA YAN Cyprinus carpio L.,1 758 VE Tinea tinca (L.,1758) ' NIN BİYO-EKOLOJİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Doktora Tezi) Fevzi YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1997 ÖZ Bu çalışmada, Sakarya Nehri'nin önemli bir kolu olan Porsuk Irmağı üzerinde kurulmuş, Porsuk Baraj Gölü'nde yaşayan ve ekonomik öneme sahip Cyprinus carpio L.,1758 ve Tinca tinca (L., 1758)'mn biyo-ekolojik özellikleri araştalmıştır. Mart 1995, Şubat 1997 periyodu içerisinde avlanan 335 adet Cyprinus carpio ve 328 adet Tinca tinca'mn büyüme, kondisyon faktörü ve üreme özellikleri incelenmiştir. Ayrıca ekolojik özellikler olarak da, baraj gölü ve civarında yaşayan diğer organizmalar ile suyun fiziksel kimyasal özellikleri tesbit edilmiştir. Cyprinus carpio I-IX, Tinca Unca I- VIII yaşlan arasında dağılım göstermektedir. Boy-ağırhk ilişkisi formülleri Cyprinus carpio'&i W=5,826389xl0-4 X 444, Tinca tinca'âa W=0,996552xl
Özet (Çeviri)
Ill (Ph. D. Thesis) Fevzi YILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1997 ABSTRACT In this study, Cyprinus carpio L., 1758 and Tinea tinea (L.,1758) inhabiting Porsuk Dam Lake built on Porsuk River which is one of the important branch of the Sakarya were investigated in the aspect of bio-ecological features. Between March 1995 and February 1997, 335 Cyprinus carpio and 328 Tinea tinea specimens were collected. Their biological features such as growing, reproduction and condition factor were established. Also ecological factors, living organisms in the lake and its vicinity and physical and chemical features of the water were determined. The age of Cyprinus carpio ranged from one to nine and of Tinea tinea from one to eight, also. The equation of length and weight relation in Cyprinus carpio was W=5,826389xl0“4.L2,44, in Tinea tinea it was W=0,996552xl0”4.L2'68. Condition factor of Cyprinus carpio is 2,595794 and 1,768623 in Tinea tinea. The age of sexual maturation was IV in male, V in female of Cyprinus carpio and was III in male and IV in female of Tinea tinea. The spawning period for both species is between june- july. The average number of eggs were counted to be 13 984 in Cyprinus carpio, and 21 954 in Tinea tinea. According to physical and chemicalIV conditions of dam lake water, important pollution symptoms were observed. In conclusion, it can be said that, the Porsuk Dam Lake has a unsuitable ecological environment to feed and to grow for fishes. Urgent measures for biological life must be taken immediately. Science code Key Words Page number Adviser :401 04,401 05 03 : Porsuk Dam Lake, Cyprinus carpio, Tinea tinea, bio-ecology :145 : Prof.Dr. Kemal SOLAK