Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulunda uygulanan saksofon eğitimi
Education of saxofone in Turkish Military Band School
- Tez No: 68180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu araştırma, Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu'nun en önemli meslek derslerinden olan Saksofon eğitiminin mevcut durumunu saptamak ve bu t anlayışla okulun eğitim- öğretim sistemini inceleyerek, çağdaş program geliştirme yöntemi ile düzenlemeye yönelik öneriler geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Saksofonun tanıtılması, bando müziğine katkıları ve yeri, müfredat programları, üfleme* ve nefes teknikleri, eğitici eleman durumu, eleman yetiştirilmesi, incelenmiştir. Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu'nun Saksofon eğitiminde bazı problemler olduğu tespit edilmiş ve düzeltilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Araştırmacının kendisi tarafından, ülkemizde başka okul ve kurumda Saksofon eğitimi verilmediği için Mızıka Okulu öğretmen ve öğrencileri ile bire bir görüşmeler yapılmış ve araştırmacı başkanlığında“SAKSOFON KLAVUZ KİTABI”saksofon öğretmenleri ile birlikte 1995-1996 eğitim-öğretim yılında hazırlanmıştır. Anahtar Kelimeler SSaksofon Eğitimi
Özet (Çeviri)
This study has been done to define the existing sitvation of Saxofone education, which is one öf the most important professional courses of the“Turkish Military Band School”and so by examining the education system of the school, to develop proposols for arrangements with the modern program development methodology. The introduction of Saxofone, its contribution to band music and its occupation, diafram techniques, teaching staff, education for teaching staff have been examined. It has been observed that there exists some problems in school Turkish Military Band School, and in order to rehabilate them, same solutions have been proposed. Since there is no other educational institute which is giving saxofon education face-to-face interviews have been done with the teachers and student of Turkish Military Band School and“Saxofon Guide Book”has been prepared with the saxofon teachers in the leadership of the researcher, in the educational year 1995-96. Key Words : Education of Saxofone