Tarama sözlüklerinde kılık kıyafet sözcüklerinin dil bilgisel incelenmesi
Grammatical analysis of appearance words in tarama dictionaries
  1. Tez No: 681803
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞENDÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ÖZGÜR DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Tarama Sözlüklerinde yer alan kılık kıyafet sözcüklerinin derlenip incelenmesiyle hazırlanmıştır. Tarama Sözlüklerinde toplam 164 kılık kıyafet sözcüğünün madde başı olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Çalışmada kıyafetler, korunma ve örtünme temel işlevleri dikkate alınarak sınıflandırılmıştır. Bu işlevlerin dışında kalanlar, örneğin küpe, bilezik, yüzük gibi süs eşyaları, sınıflandırma dışında tutulmuştur. Tezin birinci bölümünde, kıyafet ve giyim kavramları, tüm yönleriyle incelenmiştir. Tezin ikici bölümünde, kıyafet adları tablo şeklinde gösterilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, kıyafet adları vücutta giyildikleri yerlere göre sınıflandırılmıştır. Tezin dördüncü bölümünde kıyafet adları leksik-semantik biçimde sınıflandırılmıştır. Tezin beşinci bölümünde, kıyafet adları dil bilgisel olarak incelenmiştir. Tezin son bölümünde ise yörelere özgü kullanımları gösterilmiştir. Çalışma sonuç ve açıklamalar bölümleri ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared by compiling and analysing appearance words in Tarama Dictionaries. It was identified that 164 appearance words were used as headwords in Tarama Dictionaries. In this study, dresses were categorized by considering their protection and purdah functions. The dresses that do not have above-mentioned functions such as earrings, bracelets, ornaments like rings were excluded from categorization. In the first section of the thesis, concepts of dress and clothing were analysed in all their parts. In the second section of the thesis, the names of dresses were shown as tables. In the third section of the thesis, dress names were categorized based on places they are worn on the body. In the fourth section of the thesis, dress names were lexis-semantically categorized. In the fifth section of the thesis, dress names were grammatically analysed. In the last section of the thesis, the local uses of the names of dresses were shown. The study was completed with results and descriptions sections. In the descriptions section of the thesis, dress names were etymologically analysed and explained.