Yeni dini hareketler sosyolojisi: Adana örneği
New religious movements sociology: Case of Adana
- Tez No: 681805
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
1950'den sonra küreselleşme, postmodernizm ve bireyciliğin dünya toplumunda güçlenmesi, kutsallık ve maneviyat hakkında yeni yorumların ve inanışların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bütün dünya kültürlerinin birbiriyle karışabilme şansı bulduğu bu ortamda, farklı coğrafyalarda doğmuş pek çok dinden öğretiler barındıran eklektik manevi birliktelikler ortaya çıkmaktadır. Öte yandan, dinin toplumsal hayat üzerindeki etkisinin azalması - yani sekülerleşme- yüzyıllar içerisinde toplumların dinsel korumacılığının da kırılmasına yol açmış ve bireyin seçimlerinin öncelikli hale gelmesine neden olmuştur. Din sosyolojisi disiplini bu tip yeni hareket biçimlerini adlandırmak için, Yeni Dini Hareketler, Yeni Çağ Hareketleri gibi tanımlamalar ortaya koymuş olsa da bu tanımlama biçimleri, postmodernite ile ortaya çıkan maneviyata dair tüm grup ve hareketleri kapsamamaktadır. Bu bağlamda, Yeni Ruhçuluk isimli hareket, ortaya koyduğu fikirler, yaşayış tarzı ve toplumsal durumu açısından analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda dini olmayan ama dini tamamen de dışarıda bırakmayan bir hareket tipine ulaşılmış ve Dinsonrası Hareket olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The consolidation of globalization, postmodernism and individualism in the world society after 1950 led to the emergence of new interpretations and beliefs about sacred and spirituality. Eclectic spiritual associations which incorporate various teachings from many religions born in different geographies emerge In this environment, where all world cultures have the chance of interacting with each other. On the other hand, the decrease in the influence of religion on social life -which means secularization- has led to the weakening of the religious protectionism of societies over the centuries and has caused the individual's choices to become a priority. Although the discipline of sociology of religion has put forward definitions such as New Religious Movements and New Age Movements to name these types of new movements, these definitions do not cover all groups and movements related to spirituality that emerged with postmodernity In this context, the movement named Neo Spiritualism has been analyzed in terms of its ideas, lifestyle and social situation. At the conclusion of the research, a type of movement that is not religious but does not exclude religion completely has been reached and is defined as the Meta-Religious Movement.