Yalın altı Sigma yaklaşımının Taguchi yöntemiyle desteklenmesi ve bir uygulama
Supporting lean six Sigma with Taguchi method and an application
- Tez No: 681806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT TOPOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Üretim sistemlerinin yönetilmesinde başarılmak istenen temel amaçlardan ikisi istenen kalite düzeyinin ve düşük maliyetlerin sağlanmasıdır. Şirketler bu doğrultuda pek çok yönetim yaklaşımını ve uygulamayı bünyelerinde hayata geçirmektedir. Bu yaklaşım ve uygulamalar arasında öne çıkanlardan ikisi yalın üretim ve altı sigma olup, birçok durumda birlikte uygulanmalarını kapsayan yalın altı sigma kavramı ile karşılaşılmaktadır. Bu uygulamalar sürekli iyileştirme ve israfın ortadan kaldırılması yolları ile kalite artışı ve maliyet tasarrufları sağlamaktadır. Diğer yandan bir sistemin iyileştirilebileceği düzeyi sınırlayan önemli bir unsur da sistemin tasarımı olmaktadır. Bu doğrultuda sistem tasarımlarının kayıpları ve özellikle de değişkenliği azaltabilecek şekilde yapılması önem kazanmaktadır. Bu noktada sağlam tasarım kavramı ve bu sağlam tasarımlara ulaşılmasında bir araç olarak kullanılabilecek Taguchi yöntemi öne çıkmaktadır. Uygulamada birbirinden ayrı ya da birbirinin ardılı olarak kullanılan bu yaklaşımların bir arada kullanılmasının daha etkili iyileştirme sonuçları ortaya koyabileceği fikrinden yola çıkılmış ve bu çalışmada bu yaklaşımların bir arada kullanılmasına yönelik dört aşamalı bir metodoloji önerilerek uygulama ile desteklenmeye çalışılmıştır. Jant üretimi yapan bir şirkette gerçekleştirilen uygulama sonucunda, seçilen iyileştirme projesinin kapsadığı kalite özelliklerinde 1,35, 2,7 ve 4,92 sigma kalite kazanımları gözlemlenmiştir. Ortaya koyulan metodolojinin üretim sistemlerinin iyileştirilmesinde etkili olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Obtaining desired quality level and low costs are two main objectives in managing production systems. Companies practices various management approaches and applications in order to achieve these objectives. Lean manufacturing and six sigma are two prominent concepts among these approaches and practices, that are widely applied as a combined system of lean six sigma. These applications provide quality improvement and cost reductions through continuous improvements and the elimination of waste. On the other hand, one of the main factors restricting the improvement level of a system is the system design. Hence, it is important to design the systems in order to reduce losses and, especially, variations. Herein, robust design and Taguchi approach, which is a tool that can be used to obtain robust designs, outshine. Starting with the idea that simultaneous application of these approaches, which are applied separately or sequentially in practice, can provide more effective improvements, this study aims to suggest a four stages methodology for simultaneous application of these approaches and to support the suggested methodology with and application. Applications carried out in a rim production facility resulted in 1,35, 2,7, and 4,92 sigma quality improvements in quality characteristics involved in the selected improvement projects. It is considered that the suggested methodology can be used effectively in improving production systems.