Finansal kısıt ve para politikasının firmaların yatırım davranışları üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The impact of financial constraints and monetary policy on firm investment behavior: Evidence from Turkey
- Tez No: 681807
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM BEYAZIT ÖNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Para politikası yalnızca finansal piyasalarda değil, reel sektör ve genel ekonomi üzerinde de etkili olmaktadır. Bununla birlikte firma yatırımlarının da para politikası uygulamalarından etkilendiği düşünülmektedir. Diğer yandan nakit akışları ve finansal kısıtlar da firma düzeyindeki yatırımlar açısından önemli kavramlardır. Bu çalışmada finansal kısıtların ve para politikasının firmaların yatırım davranışları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Borsa İstanbul'da payları işlem gören imalat sanayi sektörü firmalarının verilerinden yararlanılarak 2005-2020 dönemi için analizler gerçekleştirilmiştir. Neoklasik yatırım modelinden yararlanılarak araştırma modeli oluşturulmuştur. Para politikasının firma yatırımları üzerindeki etkisi doğrudan sermaye kullanıcı maliyeti aracılığıyla ölçülmüş ve parasal aktarım mekanizmasının faiz oranı kanalının Türkiye'deki etkinliği incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre para politikası sermaye kullanıcı maliyeti aracılığıyla firma yatırımları üzerinde etkili olmaktadır. Sonuç olarak Türkiye'de parasal aktarım mekanizmasının faiz oranı kanalının işlediği ifade edilebilir. Diğer yandan sonuçlar ilgili firmaların finansal kısıtlı olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Monetary policy affects not only the financial markets but also the real sector and the general economy. Additionaly firm level investment might be affected by monetary policy implications. Morever, cash flows and financial constraints are substantial consepts in terms of firm level investment. This study examines the effects of financial constraints and monetary policy on firms' investment behavior. Analysis are made for the period between 2005-2020 using manufacturing industry companies dataset which are listed in Borsa Istanbul index. The research model is derived from neoclassical investment theory. The effect of monerary policy on firm investment is tested directly via user cost of capital and tested whether interest rate channel of monetary transmission mechanism works in Turkey or not. Emprical findings show that monetary policy effects firm investments through user cost of capital. Consequently, interest rate channel of monetary transmission mechanism works in Turkey. In addition to that the results indicate that the firms are not financially constrained.