2918 ve 4199 sayılı karayolları trafik kanunlarının mukayeseli analizi
Comparative analysis of road traffic laws numbered 2918 and 4199
- Tez No: 68182
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
2918 VE 4199 SAYILI KARAYOLLARI TRAFİK KANUNLARININ MUKAYESELİ ANALİZİ Adnan OCAL YÜKSEK LİSANS TEZİ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Bu tezde, trafik anarşisi olarak nitelendirilen trafik kazalarının önlenmesi açısından, 2918 ve 4199 sayılı Karayolları trafik Kanunlarının mukayeseli analizi yapılmıştır. Sorumluluk ve yetkilerin uyuşması ve yönetim bilimindeki son gelişmeler göz önünde tutularak, yeni bir model kurulmuştur. Bu model, trafik sorumluluğu, yetkisi ve dolaysıyla trafik polisinin mahalli idarelere devredilmesi ve karayollarındaki trafik yükünün büyük kısmının demiryollarına aktarılması olmak üzere 2 temele dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
COMPARATIVE ANALYSIS OF ROAD TRAFFIC LAWS NUMBERED 2918 and 4199 M. Sc Thesis Adnan ÖCAL GAZİ UNIVERSITY, INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE, 1997 ABSTRACT In this thesis, in, view of avoiding traffic accidents described traffic terror, comparative analyisis of road traffic laws numbered 2918 and 4199 was performed. A new model was formulated by considering agreement of responsibilitiy and authority and recent development in management science,. This model depends on 2 bases as transfering traffic responsibility and authority and there fore traffic police to local governments and transfering great amount of road traffic load to railways.