Örgütsel bağlılığın çalışanların performansına etkisi: Özel sektörde bir araştırma
The effect of organizational commitment on employee performance: A research in the private sector
  1. Tez No: 681872
  2. Yazar: ASLI MÜEZZİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER TOZKOPARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel bağlılığın çalışanların performansına etkisini belirlemektir. Araştırmanın örneklemini, İzmir ilinde faaliyet gösteren özel bir işletmenin merkez binasındaki 167 beyaz yakalı çalışan oluşturmaktadır. Araştırma verileri, survey yöntemi ve anket tekniğiyle elde edilmiştir. Araştırma kapsamında gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre, örgütsel bağlılık ile çalışan performansı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Demografik değişkenler ile örgütsel bağlılık ve çalışan performansı arasında ise çoğunlukla anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of organizational commitment on employees' performance. The sample of the study consists of 167 white-collar employees in the headquarters of a private enterprise operating in Izmir. Research data were obtained by survey method and questionnaire technique. According to the results of the research, it has been determined that there is no significant relationship between organizational commitment and employee performance. In addition, mostly significant differences were found between demographic variables and organizational commitment and employee performance.