Ortaokul beşinci sınıf öğrencilerinin, fen bilimleri dersinde eğitsel bilgisayar oyunu kullanımına ilişkin görüşlerinin, yapılandırmacı gömülü (grounded) teoriye göre değerlendirilmesi
Evaluation of fifth grade students' opinions about the use of educational computer game in the course of science, according to the constructing grounded theory
- Tez No: 681875
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma, ortaokul beşinci sınıf öğrencilerinin, fen bilimleri dersinde eğitsel bilgisayar oyunu (EBO) kullanımına ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Çalışma, Ankara'nın ilçesinde yer alan bir ortaokulda, beşinci sınıf 12 erkek ve 12 kız, toplamda 24 öğrenciyle; yarı yapılandırılmış ve derinlemesine görüşme yapılarak gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma desenlerinden Yapılandırmacı Gömülü Teori (YGT), araştırmanın desenini ve veri analiz yöntemini oluşturmuştur. Gömülü teoriyi temel alan ve YGT adıyla kurama yeni bir bakış açısı kazandıran Charmaz'ın (2006) veri toplamayı yönlendirecek temel soruları, verilerin toplanmasında ve analizinde izlenen prosedürü belirlemiştir. Sonuç olarak, fen bilimleri dersi öğretim programında EBO'nun yer edinmesinde 3 temel sürecin yönetilmesi gerektiği belirlenmiştir. Temellendirme süreci, etkileşim süreci ve konumlanma süreci olan bu temalara dayalı, teorik bir modelleme yapılmıştır. Temellendirme süreci, öğrencilerin ve ortamın EBO'ya hazırlık aşamasıdır. Bu süreç; teknolojik kaynak, içerik ve yaşantı kategorilerini içerir. Etkileşim süreci, EBO'nun uygulanma aşamasını ifade eder. Kararlar, etkenler ve kısıtlar; etkileşim süreci kategorileridir. Konumlanma süreci ise; fen bilimleri öğretim programında EBO'nun yer alma aşamasıdır. Tanımlama, uzlaşma, katılma ve tasarlama kategorileri bu süreçte yer alır. Çalışma; Charmaz'ın (2006) YGT deseninin, Türkiye'de bu konuya uygulandığı ilk örnek olması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal fifth grade students' views on the use of educational computer games (ECG) in the course of science. The study was carried out by semi-structured and in-depth interviews with a total of 24 students, 12 boys and 12 girls, in a secondary school located Ankara. Constructing Grounded Theory (CGT), one of the qualitative research methods, is the research design and data analysis method. Charmaz's (2006) data collection questions – based on Grounded Theory and giving a new perspective to the theory with the name of CGT – were used in data collection and data analysis. As a result, it was determined that three basic processes should be managed in order to use ECG in science lesson curriculum. A theoretical modeling has been made based on these processes, which are grounding process, interaction process and positioning process. The grounding process can be considered as preparing the students and the environment for ECG. The grounding process prepares the students and the environment for ECG. This process includes technological resource, content and life sub-categories. Interaction process refers to the implementation of ECG. Decisions, factors, and constraints are sub-categories of interaction process. Positioning process refers to the inclusion of ECG in the science curriculum. The categories of consensus, defining, compromising, participation and design are included in this process. The study is important because it is the first example of the Kathy Charmaz (2006) CGT pattern – applied to a research in Turkey.