Akış kontrolu yapılan uzun boru hatlarındaki basınç değişiminin kümesel parametre modeli ile incelenmesi
Lumpet parameter modeling and investigation of pressure changes in long pipelines with flow control
- Tez No: 68192
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
AKIŞ KONTROLÜ YAPILAN UZUN BORU HATLARINDAKİ BASINÇ DEĞİŞİMİNİN KÜMESEL PARAMETRE MODELİ İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Gökhan GÜVEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1997 ÖZET Akış kontrolü yapılan uzun boru hatlarındaki basınç değişimini incelemek amacıyla sistemin matematiksel modeli geliştirilmiştir. Sistem; pompa, vana, açık tank ve boru hattı olmak üzere dört bölüme ayrılmış ve bunlara uygun modeller belirlenmiştir. Kümesel parametre modeli kullanılarak sistemin dinamik davranışım belirleyen adi diferansiyel denklem takımları durum değişkenleri cinsinden elde edilmiştir. Sistem modelim oluşturan, elde edilecek diferansiyel denklem takımlarım nümerik metodla çözen ve böylece sistemin dinamik davranışını belirleyen bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. İkinci IRAK-TÜRKİYE petrol boru hattı verileri kullanılarak elde edilen sonuçlar, BOT AŞ tarafından hazırlanan raporda sunulan sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 5000010 Anahtar Kelimeler : Boru hatları, su çekici etkisi, boru hatlarında basınç dalgalanmaları, boru hattının modellenmesi, kümesel parametre modeli Sayfa Adedi : 105 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yücel ERCAN
Özet (Çeviri)
II LUMPED PARAMETER MODELING AND INVESTIGATION OF PRESSURE CHANGES IN LONG PIPELINES WITH FLOW CONTROL (M.Sc. Thesis) Gökhan GÜVEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1997 ABSTRACT A mathematical model was developed for investigating the pressure changes in long pipelines with flow control. The system was divided into four different components; pump, valve, surge tank and pipeline. Then suitable models were developed to describe these components. Ordinary differential equations of state variables, which determine the dynamic behavior of the system were obtained by using a lumped parameter model. A computer program was developed to formulate the system model and to solve the resulting ordinary differential equations describing the dynamic behavior of the system. Calculations were carried out for the second expansion of IRAQ- TURKEY crude oil pipeline and the results were compared to those given in the original project report prepared by BOT AS. Science Code: 5000010 Key Words : Pipelines, water hammer effect, pressure fluctuations in pipelines, pipeline modelling, lumped parameter modelling Page Number : 105 Advisor : Prof. Dr. Yücel ERCAN