Ankara Atatürk Bulvarının Mekan organizasuyonunun 1980'den günümüze irdelenmesi
The Examining of the inner and outer spatial organization of the Ankara Atatürk Bouleward since 1980
- Tez No: 68193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERCAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
ANKARA ATATÜRK BULVARI'NDA İÇ DIŞ MEKAN ORGANİZASYONUNUN 1980'DEN GÜNÜMÜZE İRDELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Gönül ÇELİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1997 ÖZET Bu çalışmada Ankara Atatürk Bulvarı'nın Sıhhiye Köprüsü - Kuğulu Park arasında kalan bölümüne ait mekansal yapının kavranmasına ilişkin, yeni türden bir okuma yapılmaktadır. İkinci bölümde mekanı oluşturan temel öge olan sınır ve çeper, kavranılan tartışılmaktadır. Çeperin, ancak ilişkilerle örülürse bir mekan, -bu çalışma bağlanımda kentsel mekan - tarifleyebileceği, bu konuya temel bakışı açışım oluşturmaktadır. Çeper-eylem ve mekan arasındaki ilişkiler ve bu ilişkiler sonucunda oluşan iç-dış ve kamusal- özel kavramları, temel kentsel biçimler olan meydan, sokak, bulvar ve ticari bant (strip) oluşumları ortaya konmaktadır. Çeperlerdeki görünümlerin ardında yatan neden olarak Kapitalizm, değişen teknoloji ve 1980 soması ek bilgi olarak verilmektedir. Üçüncü bölümde, ikinci bölümde tartışılan kente ait kavramlar Atatürk Bulvarı'nda Sıhhiye Köprüsü - Kuğulu Park kavşağı arasında kalan bölgede hem makro hem de mikro ölçekte sınanmaktadır. Sonuç bölümünde ise, kentsel bir biçim olan“bulvar”formunun Atatürk Bulvarı örneğinde farklılaşarak parçalandığı oraya konmaktadır. AtatürkII Bulvarı' run çok katmanlı yapısı açığa çıkarılarak, bir tasarımcı olarak mekana ait kavrayışımızın yalnızca mikro yada makro modellerle değil; ancak bunların örtüşmüşlüğünde oluşabileceği belirlenmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 601 01 00 : Mekanın kavranması ve algılanması, Sınır, Çeper - Eylemlilik İlişkisi, Kentsel Mekan, Bulvar, Atatürk Bulvarı, Geç Kapitalizm, Kültür Endüstrisi, Tüketim Toplumu, Ambalajlama. :229 : Yard.Doç.Dr. Sercan YILDIRIM
Özet (Çeviri)
Ill THE EXAMINING OF THE INNER AND OUTER SPATIAL ORGANIZATION OF THE ANKARA ATATÜRK BOULEVARD SINCE 1980 (M.Sc.Thesis) Gönül ÇELİK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1997 ABSTRACT In this study, a new reading is done, aiming to understand the spatial structure that belongs to the part between Sıhhiye Bridge and Kuğulu Park of the Atatürk Boulevard. The second chapter discusses the concepts, periphery and boundary, which are the basic elements that form space. The periphery's being a space only in case that it is formed through interactions defines the primary way of looking of the study. Interactions between periphery-activity and space, and concepts such as, in-out, private - public, that derives from these interactions, the basic urban forms such as square, street, boulevard and strip are discussed. Capitalism, the changing technology and after 80 's as the reasons that lie behind the peripheries are given as additional information.IV In the third chapter the concepts that are discussed in the second chapter are examined both in macro end micro scales in the part between Sıhhiye Bridge - Kuğulu Park of the Atatürk Boulevard. The conclusion puts forward that boulevard as an urban form differs within a decomposition in the case of Atatürk Boulevard. The multi- layered structure of the Atatürk Boulevard is disclosed, and the fact that as a designer our conceptualizing of space can not only be formed by the micro and macro models but by the superimposition of them, is stated. Science code.6010100 Key Words : Cognition and Perception of Space, Boundary, Periphery - activity interactions, Urban Space, Boulevard, Atatürk Boulevard, LateCapitalism, Culture Industry, Consumption Society, Folding. Page number : 229 Adviser : Dr.Sercan YILDIRIM (Ph-D)