Diasporic identity in Tayeb Salih's season of migration to the north and Hanif Kureishi's The Black album
Tayeb Salih'in Kuzeye Göç Mevsimi ve Hanif Kureishi'nin Siyah Albüm adlı eserlerinde diasporik kimlik
  1. Tez No: 681948
  2. Yazar: AYMAN DAWOOD NAJIM SALLAWY ALHALB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZILA HEIDARZADEGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
'Diaspora' kavramının temeli 'yayılmak' anlamına gelmekte olan antik Yunanca 'DIA SPEIRO' kelimesine dayansa da, modern diaspora konseptinin tanımı bağlam ve disipline göre farklılıklar göstermektedir. Araştırmacılar son zamanlarda diasporayı ona neden olan sebepleri temel alarak farklı formlara ayırmaktadırlar. Bu sebeplere örnek olarak sömürgecilik, ticaret ya da işçi göçü gösterilebilir. Eski sömürge devletlerden Birleşik Krallık'a binlerce insanın göç etmesi sonucunda diaspora ortaya çıkmıştır. Her halükarda, göç, inceleme ya da karşılaştırma yoluyla ötekiyle (Batı) kurulan ilişkiler, Doğu bilincinde 'öteki' fikrini ortaya çıkartsa da,ötekini tanımak aynı zamanda kendini onun aynasından tanıma durumuna dönüşmektedir. Bu çerçeveden bakıldığında, göçmenler tarafından yazılan ya da göçmenlerin hikayelerinden bahseden 'göçmen edebiyatı' eserlerine her yerde rastlamak mümkündür. Bu çalışmada, postkolonyal söylem çalışmasının bir parçası olarak diasporik kimliğin varlığı iki farklı roman çerçevesinde ele alınacaktır. Bu romanlardan bir tanesi Tayeb Salih tarafından kaleme alınan 'Kuzeye Göç Mevsimi' iken bir diğeri ise Hanif Kureishi'nin 'Siyah Albüm' isimli romanıdır. Bu çalışma, romanlarda sorgulanmakta olan melez bir kimliğin, kararsız bir tutumun ve mimetik durumun varlığını anlamaya çalışacaktır. Çalışmanın devamında ise göçün varlığını ve etkilerini tespit edebilmek için bu iki romanın farklı bölümleri analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Although the term 'diaspora' originates from the old Greek word 'DIA SPEIRO' indicating 'spread', the efforts to provide a distinct explanation of the contemporary concept of diaspora vary according to circumstances. Lately, researchers have distinguished various forms of diaspora based on its causes, such as colonialism, trade, or labor migration. The migration of thousands of people from former colonies of the Western countries resulted in established diaspora in the 20th century in the respective country. In any case, the confrontation with the West through migration, and comparison the homeland with the host community sets the idea of 'other' in the Eastern consciousness, but on the other hand, knowing the other is an opportunity for seeing the self in his mirror. From this perspective, the migration literature tells the ubiquitous stories of migrants and their migration narratives. This study will trace diasporic identity as a part of postcolonial discourse in two novels. One is Season of Migration to the North by Tayeb Salih, and the other is Hanif Kureishi's The Black Album. The thesis seeks to study the presence of a hybrid identity, an ambivalent attitude, and a mimetic status in diasporic protagonists of the novels. Then, the novels will be analyzed to find the impact and presence of diaspora/migration in both stories.