Dr.Lütfi Kırdar Adalar Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 18 yaş üstü kadınlarda üriner inkontinans sıklığı ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Frequency of urinary incontinence and related factors in women over 18 years of age registered to Dr.Lütfi Kırdar Adalar Educational Family Health center
  1. Tez No: 681952
  2. Yazar: GİZEM TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Üriner inkontinans (Üİ) kişilerde fiziksel ve psikososyal problemlere neden olabilen hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışmanın amacı Adalar Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 18 yaş üzeri kadınlarda Üİ görülme sıklığının belirlenmesi ve üriner inkontinansın gelişmesine neden olabilecek risk faktörlerinin saptanmasıdır. Yöntem: Kesitsel desende planlanan çalışmamıza Kartal Dr. Lütfi Kırdar İehir Hastanesi Adalar EASM'ne kayıtlı 18 yaş üstü kadınlar dahil edilmiştir. Veriler tarafımca oluşturulan anketle yüzyüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Veri toplamak için kullanılan ankette katılımcının, sosyo-demografik ve biyodemografik özelliklerine yönelik sorular ile 6 sorudan oluşan UDI-6 formu uygulanmıştır. Bulgular: çalışmamıza 244 kadın hasta katıldı. Katılımcıların %45.1(n=110)'inde üriner inkontinans saptandı. İdrar kaçırması olan katılımcıların %80.0(n=88)'inde stres tipi idrar inkontinansı, %61.8(n=68)'inde acil tipi idrar inkontinansı ve %41.8(n=46)'inde mix tipte idrar inkontinansı saptandı. Katılımcıların idrar kaçırma durumları ile sosyodemografik ve obstetrik özellikleri arasındaki ilişkiler incelendiğinde sadece doğum sayısı ile üriner inkontinans arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0.046). Katılımcıların antropometrik değerleri dikkate alındığında beden kitle indeksi zayıftan obeze doğru gittikçe idrar kaçırma sıklığının arttığı tespit edildi (p=0.000). İdrar kaçırması olan hastaların kaçırma tiplerine göre analizleri yapıldı. Kaçırma tipleri ile sosyodemografik ve obstetrik özellikler incelendiğinde; stres tipi idrar kaçırması olan hastaların eğitim durumu (p=0.031), doğum Şeklinin (p=0.021) ve doğum sayısının (p=0.032), acil tipi idrar kaçırması olan hastaların eğitim durumu (p=0.003) ve doğum sayısının (p=0.006), mix tipi idrar kaçırması olan hastaların eğitim durumu (p=0.000) ve doğum sayısının (p=0.006) anlamlı ilişki gösterdiği saptandı. Tüm idrar kaçırma tiplerinin beden kitle indeksi sınıflaması ile anlamlı ilişki gösterdiği saptandı. Kabızlık ve idrar kaçırma tipi arasındaki ilişki incelendiğinde stres tipi idrar kaçırma ile kabızlık arasında bir ilişki saptanamazken (p=0.336); acil tipi idrar kaçırma ve mix tip idrar kaçırma ile kabızlık arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır (sırasıyla p=0.001; p=0.017). Aile öyküsü ve idrar kaçırma tipi arasındaki ilişki incelendiğinde stres tipi idrar kaçırma (p=0.001) ve mix X
Özet (Çeviri)
Aim: Urinary incontinence is an important health problem that can cause physical and psychosocial problems and adversely affect the quality of life. The aim of this study is to determine the prevalance of UI and to determine of risc factors that can cause UI development in women that aged 18 and over registered in Adalar Education Family Health Center (Adalar EASM). Methods: Women aged 18 and over registered to Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital Adalar EASM were included our study that designed sectional. The data were collected by face to face interview technique with a questionnaire created by me. There are questions about the socio-demographic and biodemographic characteristics of the participants and a UDI-6 form consisting of 6 questions in this questionnaire. Results: 244 female patients participated in our study. UI was detected in 45.1% (n=110) of the participants. 80.0% (n = 88) of the participants with urinary incontinence had stress type urinary incontinence, 61.8% (n = 68) had emergency type urinary incontinence and 41.8% (n = 46) had mixed type urinary incontinence. When the relationship between urinary incontinence and sociodemographic and obstetric characteristics of the participants was examined, a significant relationship was found between the number of births and urinary incontinence (p = 0.0046). When the types of UI and sociodemographic and obstetric characteristics were examined; educational status (p = 0.031), delivery method (p = 0.021) and number of births (p = 0.032) of patients with stress type urinary incontinence; educational status (p=0.003) and number of births (p = 0.006) of patients with emergency urinary incontinence; educational status (p = 0.000) and number of births (p = 0.006) of patients with mixed urinary incontinence were found to be significantly correlated. All types of urinary incontinence were found to be significantly correlated with body mass index classification. When the relationship between constipation and urinary incontinence was examined, no relationship was found between stress urinary incontinence and constipation (p=0.336) but significant relationship was found between emergency urinary incontinence and mixed urinary incontinence and constipation (p = 0.001 and p = 0.017 respectively). When the relationship between XII family history and urinary incontinence type was examined; there was a significant relationship between stress type urinary incontinence and family history (p = 0.001) and between mixed urinary incontinence and family history (p=0,046), but there was no significant relationship between family history and emergency urinary incontinence. The mean UDI-6 score of the participants was 20.8±12.3. A significant difference was found between the UDI-6 scores according to the education levels and number of births of the participants. When the UDI-6 scores were examined according to the urinary incontinence types of the participants, the mean UDI-6 score was found 23.0 ± 12.7 in patients with stress type incontinence, 20.8±13.1 in patients with urgent urinary incontinence and 28.1±12.3 in patients with mixed type incontinence. Conclusions: The prevalence of UI was found to be 45.1%. Risk factors for urinary incontinence; low education level, high number of pregnancies, vaginal delivery, obesity, constipation and family history of urinary incontinence. When the UDI-6 form is evaluated; it was determined that low education level and high number of births affected the severity of urinary incontinence.