Kalça kırığı operasyonlarında perikapsüler sinir grubu bloğunun perioperatif analjezi karakteristiklerine etkisi
Effect of pericapsular nerve group block on perioperative analgesia characteristics in hip fracture operations
  1. Tez No: 681955
  2. Yazar: VEYSEL YASİN YÖMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH BAŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Perikapsüler sinir grubu (PENG) bloğu kalça kırığı operasyonlarında perioperatif analjezide yakın zamanda kullanılmaya başlanan yeni bir rejyonal analjezi tekniğidir. Bu çalışmada PENG bloğun, spinal anestezi altında kalça kırığı operasyonu planlanan hastalarda, perioperatif analjezi karakteristiklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif randomize kontrollü çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi 2 Nolu Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı alındıktan sonra Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde Şubat 2021- Mayıs 2021 tarihleri arasında yapıldı. Onamı alınan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar kapalı zarf usülü randomize olarak iki gruba ayrıldı (Grup I ve Grup II). Her iki grup için de preoperatif dönemde işlem öncesi vizüel analog skala (VAS) sorgulandı ve kaydedildi. Tüm hastalara preoperatif, intraoperatif ve postoperatif dönemde EKG, arteryel tansiyon, nabız ve oksijen satürasyon ölçümleri rutin olarak yapıldı. Grup I'e ameliyattan 30 dk önce preop bekleme salonunda USG eşliğinde %0,25 konsantrasyonda 20 cc bupivakain ile PENG blok uygulandı. Lateral dekübit pozisyonunda spinal anesteziden önce ve spinal anestezi sonrası 5. dk.'daki nabız, arteryel tansiyon, oksijen satürasyonu ölçümleri ve VAS skorları kaydedildi. Pozisyon sırasında VAS skoru 4'ten yüksek olan hastalara 1 mcg/kg intravenöz fentanil yapıldı. Ayrıca spinal anesteziyi uygulayacak olan anestezistin uygulama sırasındaki konforu sorgulandı. ( 0: kötü, 1: orta, 2: iyi, 3: çok iyi) ix Grup II'ye alınan hastaların operasyon masasında arteryel tansiyon, nabız, oksijen satürasyon değerleri ve VAS skorları yazıldı. Spinal anestezi için pozisyon verilmeden 1 dk. önce, intravenöz 1 mcg/kg fentanil yapıldı. Daha sonra kırık taraf altta olacak şekilde hastalar yan pozisyona alındı. Bu sırada ölçülen arteryel tansiyon, nabız, oksijen satürasyon değerleri ve VAS skorları yazıldı. Pozisyon sırasında VAS skoru 4'ten yüksek olan hastalara ek 1 mcg/kg intravenöz fentanil yapıldı. Tüm hastalar spinal anestezi sonrası 5 dk. boyunca yan pozisyonda bekletildi. Spinal anestezi sonrası 5. dk.'daki arteryel tansiyon, nabız, oksijen satürasyon ölçümleri ve VAS skorları kaydedildi. Postoperatif dönemde 0., 2., 8., 16. ve 24. saatlerdeki VAS skorları ile ilk analjezik yapılması zamanları kaydedildi. Postoperatif ilk 24 saat içinde toplam tüketilen parasetamol ve tramadol miktarları kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında yapılan karşılaştırmalarda; pozisyon sırasında, postoperatif 2., 8., 16., 24.
Özet (Çeviri)
Purpose: Pericapsular nerve group (PENG) block is a new regional analgesia technique that has recently been used for perioperative analgesia in hip fracture operations. In this study, it was aimed to investigate the perioperative analgesia characteristics of PENG block in patients scheduled for hip fracture operation under spinal anesthesia. Materıals and Methods: This prospective randomized controlled study was conducted between February 2021 and May 2021 in the Department of Anesthesiology and Reanimation of Health Sciences University Ankara City Hospital, after approval from the Health Sciences University Ankara City Hospital No. 2 Clinical Research Ethics Committee. Patients with consent were included in the study. The patients were randomly divided into two groups using sealed envolope method (Group I and Group II). Visual analogue scale (VAS) was recorded for both groups before the interventions in the preoperative period. ECG, arterial blood pressure, pulse and oxygen saturation measurements were routinely performed in all patients in the preoperative, intraoperative and postoperative periods. 30 minutes before the operation, PENG block was applied to Group I with 20 cc of bupivacaine at 0.25% concentration under the guidance of USG in the preoperative holding area. Pulse, arterial blood pressure, oxygen saturation measurements and VAS scores were recorded in the lateral decubitus position before and at the 5th minute after spinal anesthesia. 1 mcg/kg intravenous fentanyl was administered to patients with a VAS score higher than 4 during the position. In addition, the comfort of the anesthesiologist while performing spinal anesthesia was questioned. (0: bad, 1: fair, 2: good, 3: very good) xi Arterial blood pressure, pulse, oxygen saturation values and VAS scores of the patients included in Group II were recorded on the operating table. Intravenous fentanyl 1 mcg/kg was administered 1 minute before positioning for spinal anesthesia. Then, the patients were placed in the lateral position with the fractured side down. Meanwhile, arterial blood pressure, pulse, oxygen saturation values and VAS scores were recorded. An additional 1 mcg/kg of intravenous fentanyl was administered to patients with a VAS score higher than 4 during the position. All patients were kept in the side position for 5 minutes after spinal anesthesia. Arterial blood pressure, pulse, oxygen saturation measurements and VAS scores at the 5th minute after spinal anesthesia were recorded. In the postoperative period, VAS scores at 0, 2, 8, 16 and 24 hours and the time of first analgesic administration were recorded. Total amount of paracetamol and tramadol consumed in the first 24 hours postoperatively was recorded.