Chimamanda Ngozi Adichie'nin Amerikana ve Boynunun Etrafındaki Şey adlı eserlerinde göç, ırk ayrımcılığı ve toplumsal cinsiyet
Immigration, race discrimination and gender in Chimamanda Ngozi Adichie's Americanah and The Thing Around Your Neck
- Tez No: 779547
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA DEMİRİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kimlik algısının doğuştan geldiği ve sabit olduğu fikrinin aksine, bir söylem içerisinde kültürel olarak inşa edilerek ve iktidar ilişkileri ile doğrudan bağlantılı olarak bireylere benimsetildiği savından yola çıkılarak, bu çalışmada Chimamanda Ngozi Adichie'nin Amerikana başlıklı romanı ve Boynunun Etrafındaki Şey adlı öykü derlemesinden seçilen üç öykü incelenmiştir. Postkolonyal feminist bir bakış açısıyla yapılan bu incelemede, roman ve öykülerin göç bağlamında kimlik çatışmasını, toplumsal cinsiyet ve ırk ayrımcılığını nasıl örneklediğini ortaya koyma amacı güdülmüştür. Çoğunluğu göç deneyimi yaşamış kadınlardan oluşan karakter yelpazesi aracılığı ile farklı toplumsal koşullar ve farklı deneyimler sonucu kimlik algılarının uğradığı değişimler takip edilmiş ve bu karakterlerin kimlik çatışmalarını çözümlemek üzere başvurduğu yöntemler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, based on the argument that the perception of identity is not inborn and fixed but rather is culturally constructed within a discourse and imposed on the individuals in direct connection with the power relations, the novel Americanah and three selected stories from the short story collection The Thing Around Your Neck by Chimamanda Ngozi Adichie were examined. In this examination, which is conducted with a postcolonial feminist approach, it is aimed to reveal how the novel and the stories exemplify identity conflicts, gender and racial discriminations in the context of immigration. Through the range of the characters, which mostly consists of women with migration experiences, the changes in the perception of identity as a result of different social conditions and experiences were followed and the methods applied by the characters in order to solve their identity conflicts were revealed.