Üniversite öğrencilerinde COVID-19 dönemindeki sosyal izolasyon ve sosyal destek algısı ile siber mağduriyetle başa çıkma düzeyi ve psikolojik iyilik hali arasındaki ilişkiler
The relationships between social isolation and perception of social support, coping with cyber victimization and psychological well-being in university students in COVID-19 period
- Tez No: 681964
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın ilk amacı internet ağlarının kullanım sıklığının anlamlı bir şekilde yaygınlaşması ve Covid -19 küresel salgını sebebiyle bireylerin gerek kısıtlamalar gerekse de güvenlik tedbirleri çerçevesinde evde geçirdikleri sürenin artması ve bu artışın genç yetişkinlerin deneyimledikleri siber mağduriyete olan olası etkisini incelemektir. Bu çalışmanın ikinci amacı ise kişilerin deneyimlediği siber mağduriyetin, siber mağduriyetle başa çıkma ve psikoklojik iyilik hali arasındaki etkiyi incelemektir. Bu çalışmanın bir diğer amacı ise siber mağduriyete maruz kalma ve siber mağduriyetle başa çıkma düzeyinin cinsiyete göre değişiklik gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırmanın örneklemini 18 ile 25 yaş arasında değişen (169'u kadın ve 112'si erkek) yükseköğrenim öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada kullanılan veri toplama araçları sırasıyla; Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Sosyal İzolasyon Ölçümü, Siber Zorbalığa Maruz Kalınan Alanlar Ölçümü, Psikolojik İyilik Hali Ölçeği, Siber Mağdur Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Çok Boyutlu COVID-19 Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma hipotezleri doğrultusunda oluşturulan model AMOS Programı aracılığıyla test edilmiştir. Analiz sonuçları hipotez modelinin veri ile uyumluluk göstermediğine işaret etmektedir. Bu sebeple kavramsal model yerine AMOS Porgamının önerdiği alternatif model incelenmiş ve raporlanmıştır. Yükseköğrenime devam eden genç yetişkinlerde, Covid-19 hassasiyeti kontrol edildiğinde, sosyal izolasyondaki artış ve algılanan sosyal destekteki düşüşün internette geçirilen süreyi arttırdığını ve internette geçirilen sürenin ve siber mağduriyetin aracı etkisi ile kişilerin siber mağduriyetle başa çıkma düzeyi ve psikolojik iyilik haline olan etkisinin anlamlı olmadığı görülmüştür. Ancak bireylerin algıladıkları sosyal desteğin internette geçirilen süre ve psikolojik iyilik hali üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüş ve internette geçirilen sürenin siber mağduriyete maruz kalma üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Üniversite eğitimine devam eden genç yetişkinlerin internette geçirdikleri sürenin onların siber mağduriyete maruz kalma ihtimalini etkilediği dolayısıyla internette geçirdikleri sürenin önemini göstermektedir. Araştırma sonucunda elde edilen sonuçlar ilgili alanyazın doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study is to examine the increase in the frequency of use of internet networks and the increase in the time individuals spend at home within the framework of both restrictions and security measures due to the Covid -19 global epidemic, and the possible impact of this increase on the cyber victimization experienced by young adults. The second aim of this study is to examine the effect of cyber victimization experienced by individuals between coping with cyber victimization and psychological well-being. Another purpose of this study is to examine whether exposure to cyber victimization and the ability to cope with cyber victimization differ according to gender. The sample of the study consists of higher education students aged between 18 and 25 (169 female and 112 male). The data collection tools used in the study are respectively; Informed Consent Form, Demographic Information Form, Social Isolation Measurement, Cyber Bullying Areas Measurement, Psychological Well-Being Scale, Cyber Victim Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale, Multidimensional COVID-19 Scale were used. The model created in line with the research hypotheses was tested through the AMOS Program. Analysis results indicate that the hypothesis model is not compatible with the data. For this reason, the alternative model proposed by AMOS Porgam instead of the conceptual model has been examined and reported. In young adults attending higher education, when Covid-19 sensitivity was controlled, it was seen that the increase in social isolation and the decrease in perceived social support increased the time spent on the Internet, and the mediating effect of the time spent on the Internet and cyber victimization and the effect of individuals on coping with cyber victimization and psychological well-being were not significant. However, it has been observed that individuals' perceived social support has a significant effect on the time spent on the Internet and their psychological well-being and It has been determined that the time spent on the internet has a significant effect on exposure to cyber victimization. It shows the importance of the time spent on the internet by young adults who continue their university education, as the time they spend on the internet affects the possibility of their exposure to cyber victimization. The results obtained as a result of the research were discussed in line with the relevant literature.